Acil servise başvuran servikal travmalı hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients with cervical trauma applying to the emergency department
  1. Tez No: 722162
  2. Yazar: AŞKIN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Servikal Travma, asemptomatik durumdan geçici nörolojik disfonksiyon, fokal defisit veya ölümcül olaya kadar değişen, farklı şiddet ve prognozlu yaralanma türüdür. Bu araştırma bir üniversita hastanesinde Servikal travma ile acil servise başvuran hastalarda travma tipi, servikal vertebra kırığı tipi, ek yaralanmalar, uygulanan tedaviler ve hastaların sonlanımlarını değerlendirme amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Acil servis kliniğinine 01.05.2018-01.05.2021 tarihleri arasında servikal travma şüphesi nedeniyle başvurmuş olan hastalar retrospektif olarak taranmıştır. Verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS Statics Version 26 programında yapılmıştır. Kategorik verilerin gruplar arasında karşılaştırılmasında Pearson Chi-Square ve Fisher's Exact test, cinsiyete göre yaşın karşılaştırılmasında Mann Whitney U istatistiksel analizleri kullanılmıştır. p˂0,05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya alınan 300 olgunun cinsiyetlerine göre yaş ortalama dağılımı incelendiğinde; araştırmaya alınan olguların %28,0' ının kadın %72' sinin erkek olduğu saptanmıştır. Kadın olguların yaş ortalancaları 29,5 (min:0- max: 96), erkek olguların yaş ortancaları 25 (min: 1- max: 91) olarak saptanmıştır. Olguların vertebra fraktür olma durumlarının dağılımı incelendiğinde 286 kişi de fraktür olmadığı, 14 kişide fraktür olduğu tespit edilmiştir. Olguların NEXUS kriterlerine göre görüntüleme endikasyonu varlığı dağılımı incelendiğinde; %75' inde (n= 226) Nexus kriterlerine göre görüntüleme endikasyonu olduğu, %25' inde (n= 74) NEXUS kriterlerine göre görüntüleme endikasyonu olmadığı saptanmıştır. Servikal fraktür varlığına göre Hb, Hct, pH, laktat ve baz defisiti oranları dağılımı incelendiğinde; hb ve hct düşüklüğü açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p˂0,05). Sonuç: Araştırmamız sonuçlarında servikal travmalı hastaların; en çok motorlu araç kazaları sonucu oluştuğu, en fazla lezyonun C5-C6'da görüldüğü, Medulla spinalis basısı olan hastaların acil cerrahi ve yoğun bakıma yattığı, hastaların çoğunda NEXUS kriterlerine göre görüntüleme endikasyonu olduğu, en fazla korpus kırığı olduğu tespit edilmiştir. Komplike, multi-disipliner, mortalite ve morbidite üzerine etki etmesi nedeniyle servikal travma tedavisinde daha iyi bir kılavuz oluşturulabilmesi için daha fazla retrospektif tanımlayıcı çalışmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Cervical Trauma is a type of injury with varying severity and prognosis, ranging from asymptomatic to transient neurological dysfunction, focal deficit or fatal event. This study was conducted in a university hospital to evaluate the trauma type, cervical vertebral fracture type, additional injuries, treatments and outcomes of patients who applied to the emergency department with cervical trauma. Method: Patients who applied to the emergency department between 01.05.2018 and 01.05.2021 due to suspected cervical trauma were retrospectively screened. Statistical analysis of the data was made in IBM SPSS Statics Version 26 program. Pearson Chi-Square and Fisher's Exact test were used to compare categorical data between groups, and Mann Whitney U statistical analyzes were used to compare age by gender. p˂0.05 was considered statistically significant. Results: When the average age distribution of the 300 subjects included in the study according to their genders was examined; It was determined that 28.0% of the cases included in the study were female and 72% male. The median age of female cases was 29.5 (min:0- max: 96), and the median age of male cases was 25 (min: 1- max: 91). When the distribution of cases with vertebral fractures was examined, it was determined that 286 people did not have fractures, and 14 people had fractures. When the distribution of the presence of CT scan indications according to the NEXUS criteria of the cases was examined; It was determined that 75% (n= 226) had CT scan indication according to Nexus criteria, and 25% (n= 74) had no CT scan indication according to NEXUS criteria. When the distribution of Hb, Hct, pH, lactate and base deficit ratios according to the presence of cervical fracture is examined; There was a statistically significant difference between the groups in terms of low hb and hct levels (p˂0.05). Conclusion: In the results of our study, patients with cervical trauma; It was determined that it mostly occurred as a result of motor vehicle accidents, the most lesions were seen in C5-C6, patients with spinal cord compression were admitted to emergency surgery and intensive care unit, CT scan was indicated according to NEXUS criteria in most of the patients, and the most corpus fractures. It is recommended to carry out more retrospective descriptive studies in order to establish a better guideline in the treatment of cervical trauma because it is complicated, multi-disciplinary, and affects mortality and morbidity.