Arı poleninin diyabetli sıçanlarda diyabetik yara iyileşmesi üzerindeki etkisinin değerlendirmesi
Evaluation of the effect of bee pollen on diabetic wound healing in diabetic rats
- Tez No: 983958
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN TOSUN, PROF. DR. GÖKHAN OTO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, arı poleninin diyabetli sıçanlarda diyabetik yara iyileşmesi üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla in vivo randomize kontrollü deneysel çalışma olarak uygulandı. Araştırma, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Deneysel Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde Temmuz ve Ağustos 2025 tarihleri arasında yürütüldü. Örneklemini Wistar albino ırkı 48 dişi sıçan oluşturdu. Sıçanlar basit randomizasyon yöntemiyle altı gruba ayrıldı. 1. gruba serum fizyolojik ile pansuman, 2. gruba oral arı poleni ekstratı, 3. gruba arı poleni ekstratı ile pansuman, 4. gruba oral arı poleni ekstratı + arı poleni ekstratı ile pansuman, 5. gruba vazelin ile pansuman, 6. gruba centella asiatica (madecassol) ile pansuman uygulandı. Deneysel diyabet modeli için tüm gruplara 50 mg/kg STZ intraperitoneal olarak yapıldı. Deneysel yara modeli için genel anestezi altında, sırt orta hattında, dört adet 10 mm çapında yara oluşturuldu. Yara oluşturulduğu gün çalışmanın 0. günü olarak kabul edildi ve 21 gün boyunca gruplara planlanan müdahaleler her gün aynı saatte uygulandı. 0., 7., 14. ve 21. günlerde sıçanların kan glikoz ve ağırlık ölçümleri yapıldı, yara bölgelerinin fotoğrafları çekildi. ImageJ yazılımı kullanılarak yara alanları ölçümü yapıldı. Walker formülü kullanarak yara alanlarının yüzdeleri ve yara alanı iyileşme yüzdeleri hesaplandı. Patolojik değerlendirme amacıyla 7., 14. ve 21. günlerde deri numuneleri ve ELISA analizleri için 21. günde serum örnekleri alındı. Bu çalışmada kullanılan arı poleninin kimyasal analizleri yapıldı. Verilerin istatistiksel analizinde Tek Yönlü ANOVA testi kullanıldı. Arı poleninin kimyasal analizi, polenin fenolik bileşikler, amino asitler ve mineraller açısından zengin bir içeriğe sahip olduğunu gösterdi. Arı poleninin diyabetli sıçanlarda, kan glikoz değerlerinde anlamlı bir düşüş sağladığı belirlendi (p<0.05). Arı poleni uygulanan gruplardaki sıçanların ağırlıkları 7. günde düşüş ve diğer günlerde artış gösterdi. Gruplardaki sıçanların günlere göre ağırlık ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Yara alanı değerleri ve Walker formülüne göre hesaplanan yara alanı yüzdeleri açısından, gruplar arasında 7'nci, 14'üncü ve 21'inci günlerde anlamlı fark tespit edildi (p<0.05). Arı poleninin, diyabetik yara iyileşmesi sürecinde makroskobik düzeyde yara alanını küçülttüğü ve iyileşme sürecini etkili bir şekilde hızlandırdığı görüldü. Serum IL-6, IL-10, EGF ve VEGF düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bulgular elde edildi; arı poleninin diyabetik yara iyileşmesini inflamasyonu baskılayıcı, hücresel yenilenmeyi destekleyici ve damar oluşumunu düzenleyici mekanizmalar üzerinden olumlu yönde etkilediği belirlendi. Patoloji bulguları diğer bulgular ile uyumlu olduğu görüldü. Sonuç olarak, fenolik bileşikler, amino asitler ve mineraller bakımından zengin olan arı poleninin, yara iyileşmesini hızlandırdığı, yara alanını küçülttüğü ve kan glikoz seviyesini düşürerek antidiyabetik etki gösterdiği görüldü. Çalışma sonuçlarının, yara bakımı ve diyabet hemşireliği alanına kanıta dayalı katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Yara bakımı süreçlerinde, arı poleni gibi doğal ve biyo uyumu yüksek ürünlerin kanıta dayalı yaklaşımla değerlendirilmesinin; diyabet hemşireleri için yenilikçi, erişilebilir ve destekleyici bir bakım yaklaşımı sunabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This in vivo randomized controlled experimental study evaluated the effect of bee pollen on wound healing in diabetic rats. The research was conducted at the Van Yuzuncu Yıl University Experimental Medicine Application and Research Center between July and August 2025. The sample consisted of 48 female Wistar Albino rats. The rats were divided into six groups using a simple randomization method. The first group received dressing with saline solution, the second group received oral bee pollen extract, the third group received dressing with bee pollen extract, the fourth group received oral bee pollen extract + dressing with bee pollen extract, the fifth group received dressing with Vaseline, and the sixth group received dressing with Centella asiatica (Madecassol). For the experimental diabetes model, all groups received 50 mg/kg of STZ intraperitoneally. For the experimental wound model, four wounds with a diameter of 10 mm were created along the midline of the back under general anesthesia. The day the wound was created was considered day 0 of the study, and the planned interventions were applied to the groups at the same time every day for 21 d. On days 0, 7, 14, and 21, blood glucose and weight measurements of the rats were taken, and photographs of the wound areas were captured. Wound areas were measured using ImageJ software. The percentage of wound area and wound area healing were calculated using the Walker formula. For pathological evaluation, skin samples were collected on days 7, 14, and 21, and serum samples were collected on day 21 for ELISA. Chemical analyses of the bee pollen used in this study were also performed. One-way ANOVA was used for statistical analysis of the data. Chemical analysis of bee pollen showed that it is rich in phenolic compounds, amino acids, and minerals. Bee pollen caused a significant decrease in blood glucose levels in diabetic rats (p<0.05). The weights of the rats in the groups treated with bee pollen decreased on day 7 and increased on the other days of the experiment. There was no statistically significant difference in the mean weights of the rats among the groups over time (p>0.05). In terms of wound area values and wound area percentages calculated according to the Walker formula, a significant difference was found between the groups on the 7th, 14th, and 21st days (p<0.05). Bee pollen reduced the wound area at the macroscopic level during the diabetic wound healing process and effectively accelerated the healing process. Statistically significant findings were obtained for the serum IL-6, IL-10, EGF, and VEGF levels. Bee pollen positively affects diabetic wound healing through mechanisms that suppress inflammation, support cellular regeneration, and regulate vascular formation. The pathological findings were consistent with the other findings. As a result, bee pollen, which is rich in phenolic compounds, amino acids, and minerals, was found to accelerate wound healing, reduce wound area, and exhibit an antidiabetic effect by lowering blood glucose levels. The results of the study are expected to provide evidence-based contributions to the fields of wound care and diabetes nursing. In wound care processes, evaluating natural and highly biocompatible products such as bee pollen with an evidence-based approach is considered to offer an innovative, accessible, and supportive care approach for diabetes nurses.