Hemşirelerin onkoloji hastalarında fertilitenin korunması ile cinselliğe ilişkin tutum ve inançlarının belirlenmesi
Determining nurses' attitudes and beliefs regarding fertility preservation and sexuality in oncology patients
- Tez No: 983957
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ŞENTÜRK ERENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin onkoloji hastalarında fertilitenin korunması ile cinselliğe ilişkin tutum ve inançların belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın uygulaması, T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Onkoloji Hastanesi'nde yapılmıştır. Örneklem bu hastanede görev yapan 238 hemşireden oluşmuştur. Veriler, Tanımlayıcı Form, Onkolojide Fertilitenin Korunması Ölçeği ve Cinsel Tutum ve İnançlar Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre, hemşirelerin Cinsel Tutum ve İnançlar Ölçeği toplam puan ortalaması 41,22±6,71, Onkolojide Fertilitenin Korunması Ölçeği toplam puan ortalaması ise 34,32±5,70 olarak saptanmıştır. Onkolojide Fertilitenin Korunması Ölçeği alt boyutları puan ortalamaları; özgüven 8,64±1,74, öz farkındalık 11,99±2,98 ve engeller 13,68±3,33 olarak elde edilmiştir. Hemşirelerin Cinsel Tutum ve İnançlar Ölçeği puan ortalaması bakımından yaş, cinsiyet, medeni durum, mesleki deneyim ve cinsellik eğitimi alma durumuna göre istatistiksel farklılık belirlenmiştir (p<0,05). Onkolojide Fertilitenin Korunması Ölçeği puanlarında ise sosyodemografik özelliklere göre; yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, mesleki deneyim, çalışılan birim, birimdeki çalışma süresi, çalışılan pozisyon cinsel sağlık ile ilgili bilgi alma durumu bakımından anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Cinsel Tutum ve İnançlar Ölçeği ile Onkolojide Fertilitenin Korunması Ölçeği arasındaki korelasyon analizinde; özgüven alt boyutu ile negatif yönde orta düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r=-0,351, p<0,001). Öz farkındalık alt boyutu ile negatif yönde zayıf ama anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r=-0,204, p=0,002). Engeller alt boyutu ile anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (r=-0,087, p=0,184). Ayrıca, Cinsel Tutum ve İnançlar Ölçeği toplam puanı ile Onkolojide Fertilitenin Korunması Ölçeği toplam puanı arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki belirlenmiştir (r=-0,268, p<0,001).
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine nurses' attitudes and beliefs regarding fertility preservation and sexuality in oncology patients. The research was carried out at the Oncology Hospital of Ankara Bilkent City Hospital, affiliated with the Republic of Türkiye Ministry of Health. The sample consisted of 238 nurses working at this hospital. Data were collected through face-to-face interviews using the Descriptive Form, the Fertility Preservation in Oncology Scale, and the Sexual Attitudes and Beliefs Scale. According to the research findings, the nurses' mean total score on the Sexual Attitudes and Beliefs Scale was 41.22±6.71, while the mean total score on the Fertility Preservation in Oncology Scale was 34.32±5.70. The mean scores of the subdimensions of the Fertility Preservation in Oncology Scale were as follows: self-confidence 8.64±1.74, self-awareness 11.99±2.98, and barriers 13.68±3.33. Statistically significant differences were found in the Sexual Attitudes and Beliefs Scale scores according to age, gender, marital status, professional experience, and sexual health education (p<0.05). Correlation analysis between the Sexual Attitudes and Beliefs Scale and the Fertility Preservation in Oncology Scale revealed a moderate, negative, and statistically significant correlation between the self-confidence subdimension and the Sexual Attitudes and Beliefs Scale (r=-0.351, p<0.001). A weak but significant negative correlation was found with the self-awareness subdimension (r=-0.204, p=0.002). No significant correlation was found with the barriers subdimension (r=-0.087, p=0.184). Furthermore, a significant negative correlation was identified between the total scores of the Sexual Attitudes and Beliefs Scale and the Fertility Preservation in Oncology Scale (r=-0.268, p<0.001).