Üniversite öğrencilerinde psikolojik sağlamlık ile manevi iyi oluş arasındaki ilişkilerin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examination the relationships between psychological resilience and spiritual well-being in university students in terms of some variables
- Tez No: 983991
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DİLMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinin manevi iyi oluş düzeyleri ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu kapsamda manevi iyi oluşun psikolojik sağlamlık üzerindeki yordayıcı rolünü belirlemektir. Araştırmada ayrıca söz konusu değişkenlerin cinsiyet, sınıf düzeyi ve ailelerin ekonomik durumu gibi demografik faktörlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymayı hedeflemiştir. İlişkisel tarama modelinde gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Türkiye'nin farklı illerindeki üniversitelerde öğrenim gören toplam 497 öğrenci oluşturmaktadır; bu öğrencilerin %76,3'ü kadın ve %23,7'si erkektir. Veriler, Manevi İyi Oluş Ölçeği ve Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılarak toplanmış, SPSS 29.0 Programı ile korelasyon, regresyon ve varyans analizi teknikleriyle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, manevi iyi oluş ile psikolojik sağlamlık arasında pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı ancak düşük düzeyde bir ilişki (r = .29, p < .001) bulunduğunu göstermektedir. Regresyon analizi sonuçlarına göre, manevi iyi oluşun psikolojik sağlamlık düzeylerinin anlamlı bir yordayıcısı olduğu ve psikolojik sağlamlıktaki varyansın yaklaşık %8'ini (F(1, 495) = 48.10, p < .001) açıkladığı saptanmıştır. Öğrencilerin manevi iyi oluş ortalaması 4.01 (SD = 0.57) ve psikolojik sağlamlık ortalaması 3.92 (SD = 0.61) olarak bulunmuştur. Demografik değişkenlere göre ise erkek öğrencilerin psikolojik sağlamlık düzeyleri kadın öğrencilere göre anlamlı derecede daha yüksek (p < .05) bulunurken, düşük gelir grubundaki öğrencilerin manevi iyi oluş düzeyleri de diğer gruplara göre anlamlı şekilde düşüktür (p < .05). Ayrıca lisansüstü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin psikolojik sağlamlıkları alt sınıflara göre anlamlı düzeyde yüksek (p < .05) çıkmıştır. Araştırma sonuçları, manevi iyi oluşun psikolojik sağlamlığı destekleyen önemli bir kaynak olduğunu teyit ederek, üniversite öğrencilerinin psikolojik sağlamlığını artırmaya yönelik manevi iyi oluş temelli psikoeğitim programlarına önemli bir kuramsal ve uygulamalı katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this research was to investigate the relationship between university students' levels of spiritual well-being and psychological resilience, and to determine the predictive role of spiritual well-being on psychological resilience, while also examining differences across demographic factors such as gender, grade level, and families' economic status. Conducted using a relational survey model, the sample comprised a total of 497 students (76.3% female, 23.7% male) from universities across Turkey during the 2024–2025 academic year. Data, collected via the Spiritual Well-Being Scale and the Psychological Resilience Scale, were analyzed using correlation, regression, and variance analysis techniques via SPSS 29.0. Findings showed a positive, statistically significant, but low-level relationship between spiritual well-being and psychological resilience (r = .29, p < .001), with regression analysis revealing spiritual well-being as a significant predictor that accounts for approximately 8% of the variance in resilience (F(1, 495) = 48.10, p < .001). The average scores were 4.01(SD = 0.57) for spiritual well-being and 3.92 (SD = 0.61) for resilience. Demographic analysis indicated that male students exhibited significantly higher psychological resilience than female students (p < .05), while spiritual well-being was significantly lower among students in the low-income group (p < .05). Furthermore, graduate and fourth-year students reported significantly higher resilience compared to lower grades (p < .05). The research findings confirm that spiritual well-being is an important resource supporting psychological resilience, suggesting that the results will provide a significant theoretical and practical contribution to spiritual well-being-based psychoeducation programs aimed at enhancing the psychological resilience of university students.