Banka çalışanlarının algıladıkları stres düzeyinin işten ayrılma niyetine etkisi
The effect of bank employees' perceived stress levels on their intent to leave their jobs
  1. Tez No: 984011
  2. Yazar: SİNAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ SEÇGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Sigortacılık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, iş yaşamında çalışanların maruz kaldığı stresin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında 145 katılımcıdan elde edilen veriler, normallik varsayımını sağlamadığından parametrik olmayan analiz teknikleriyle değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda Basit Doğrusal Regresyon, MannWhitney U, Kruskal-Wallis H testi analizleri uygulanmıştır. Araştırmanın temel bulgularından biri, algılanan iş stresi ile işten ayrılma niyeti arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğudur (r=0,627; p<0,001). Ayrıca regresyon analizi, işten ayrılma niyetinin algılanan stres düzeyinin yaklaşık %39'unu açıkladığını göstermektedir (R²=0,393). Bu sonuç, stresin çalışan bağlılığı ve istihdam sürekliliği açısından belirleyici bir değişken olduğunu ortaya koymaktadır. Bulgular demografik değişkenlerin algılanan iş stresi üzerinde anlamlı bir farklılık göstermediğini ortaya koymuştur. Buna karşılık, kendi memleketlerinde çalışıyor olma, kariyeri boyunca çalışılan işyeri sayısı ve ücret düzeyi değişkenleri işten ayrılma niyeti düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the impact of workplace stress on employee turnover intentions. Data obtained from 145 participants did not meet the normality assumption, so nonparametric analysis techniques were employed. Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H tests, correlation, and simple linear regression analyses were used. One of the key findings of the study is a positive and significant relationship between perceived job stress and intention to leave (r = 0.627; p < 0.001). Furthermore, regression analysis reveals that intention to leave accounts for approximately 39% of the variance in perceived stress (R² = 0.393). This result demonstrates that stress is a determining variable in employee commitment and employment continuity. The findings revealed that demographic variables did not produce any significant differences in perceived work stress. In contrast, the variables of working in one's hometown, the number of workplaces throughout one's career, and income level showed statistically significant differences in employees' turnover intention.