Türkiye'de kariyer uzman yardımcılarının yetiştirilme süreci: Millî Savunma Bakanlığı örneği
The training process of assistant experts in Türkiye: The case of the Ministry of National Defense
  1. Tez No: 984019
  2. Yazar: RAMAZAN GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'de kariyer uzman yardımcılığı sisteminin işleyişi, Millî Savunma Bakanlığı özelinde ele alınarak incelenmiştir. Kamu personel sisteminde kariyer uzmanlarının yetiştirilmesine ilişkin yapı, süreç ve yöntemlerin nasıl kurgulandığı, kurum uygulamalarının süreci nasıl şekillendirdiği ve bu sürecin tarihsel, kuramsal ve idari boyutlarının neler olduğu sorularına bütüncül bir yaklaşım geliştirmek amaçlanmıştır. Çalışmanın temel problemi, Türkiye'de kariyer uzman yardımcılığı sisteminin mevcut durumu ve bu sistemin Millî Savunma Bakanlığı'nda nasıl yürütüldüğü sorusu etrafında şekillenmiştir. Araştırma hem mevzuat hem de uygulama temelli bir yapı sergileyen bu sistemi analiz etmeyi ve uygulamadaki zayıf yönleri tespit ederek sistemin gelişimine katkı sunmayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda, tezde nitel ve nicel araştırma yöntemleri bir arada kullanılmış; veri toplama aracı olarak anket ve derinlemesine mülakat teknikleri tercih edilmiştir. Yapılan anket çalışması ve derinlemesine mülakatlar aracılığıyla elde edilen veriler, uzman yardımcılarının bu süreçlere ilişkin algılarını, memnuniyet düzeylerini ve önerilerini ortaya koymuştur. Millî Savunma Bakanlığı örneği üzerinden, kariyer uzman yardımcılarının yetiştirilme süreçleri incelenmiş; bu süreçlerin kurumsal bağlamı, eğitim yapısı ve iş başında öğrenme modellerinin nasıl şekillendiği ortaya konmuştur. Özellikle, kurumsal eğitim yapılarının güçlendirilmesi, refakat ve danışmanlık mekanizmalarının yaygınlaştırılması, uzman yardımcılarının gelişimini destekleyen yapıların çeşitlendirilmesi ve meslekî gelişim süreçlerinin izlenebilir, değerlendirilebilir bir çerçeveye oturtulması yönünde öneriler geliştirilmiştir. Bu tez, akademik literatüre katkı sunmanın yanı sıra kamu kurumlarının kalifiye insan kaynağı yönetimi açısından önemli bir alan olan kariyer uzman yardımcılığı sistemine ilişkin politika yapıcılara, yöneticilere ve uygulayıcılara yol gösterici nitelikte özgün öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the functioning of the assistant career expert system in Turkey is examined with a particular focus on the Ministry of National Defense. The study aims to develop a holistic understanding of how the structures, processes, and methods related to the training of career experts are designed within the public personnel system, how institutional practices shape these processes, and what the historical, theoretical, and administrative dimensions of the system entail. The main problem of the study revolves around the current state of the assistant career expert system in Turkey and how this system operates within the Ministry of National Defense. The research seeks to analyze this system—which is grounded in both legislation and practice—identify its weaknesses in implementation, and contribute to the improvement of the system. Accordingly, the thesis employs a mixed-method research design, integrating both qualitative and quantitative approaches; surveys and in-depth interview techniques were used as data collection tools. The data obtained through these surveys and interviews reveal assistant experts' perceptions of the processes, their levels of satisfaction, and their suggestions for improvement. Through the case of the Ministry of National Defense, the thesis examines the training processes of assistant career experts and elucidates how the institutional context, educational structures, and on-the-job learning models are shaped. In particular, it proposes strengthening institutional training frameworks, expanding mentoring and supervisory mechanisms, diversifying structures that support the development of assistant experts, and establishing a traceable and assessable framework for professional development processes. Beyond contributing to the academic literature, this thesis offers original recommendations that may guide policymakers, administrators, and practitioners in the field—an area of significant importance for the management of qualified human resources within public institutions.