On altı fark denklem sisteminin çözülebilirliği üzerine bir çalışma
A study on the solvability of sixteen systems of difference equations
  1. Tez No: 984026
  2. Yazar: FEYZA NUR TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURHASAN TURGUT TOLLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, fark denklemlerinin matematik içindeki yeri ve uygulama alanları hakkında genel bilgiler verildi. İkinci bölümde, konuyla ilgili literatür taraması yapılarak geçmişten günümüze yapılan çalışmalar ve bu alandaki temel sonuçlar verildi. Üçüncü bölümde, fark denklemleriyle ilgili genel tanım ve teoremler verildi. Dördüncü bölümde, Stevo Stević'in 2012 yılında yayınlanan bir makalesinde önerdiği ve teorik olarak on altı farklı muhtemel durumdan oluşan iki boyutlu fark denklem sistemlerinin çözülebilirlikleri ve genel çözümleri incelendi. Beşinci bölümde, elde edilen sonuçlar bir tablo ile özetlenmiş ve konuyla ilgili gelecekte yapılabilecek çalışmalar için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study consists of five sections. In the first section, general information about the place of difference equations in mathematics and their application areas was given. In the second section, a literature review on the subject was conducted, presenting past and present studies and fundamental results in the field. In the third section, general definitions and theorems related to difference equations were given. In the fourth section, the solvability and general solutions of two-dimensional difference equation systems, which Stevo Stević proposed in an article published in 2012 and which consist of sixteen different theoretically possible situations, were examined. In the fifth section, the results obtained in a table were summarized, and some suggestions for future studies on the topic were offered.