İnmeli hastalarda izokinetik güçlendirme eğitiminin, fonksiyonel parametreler,yürüme ve yaşam kalitesine etkisi
- Tez No: 984029
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ÖZBUDAK DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı diz ve ayak bileği kaslarına uygulanan bilateral izokinetik güçlendirme eğitiminin, inme hastalarının denge, fonksiyonel parametreler, yürüme ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Subakut-kronik inme geçiren 50 hasta (33 erkek, 17 kadın) çalışmaya dahil edildi. İnme hastaları izokinetik ve kontrol gruplarına ayrıldı. Tüm vakalara konvansiyonel rehabilitasyon programı uygulandı; ayrıca izokinetik gruba 3 hafta boyunca haftada 5 gün bilateral olarak diz-ayak bileği kaslarına maksimum konsantrik izokinetik güçlendirme eğitimi uygulandı. İzokinetik değerlendirme için Biodex System 3 Pro Multijoint System izokinetik dinamometre kullanıldı. Gruplar Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği, İnmeye Spesifik Yaşam Kalitesi Skalası, 10 Metre Yürüme Testi, Altı Dakika Yürüme Testi, Merdiven Çıkma Testi, Zamanlı Kalk ve Yürü Testi, Berg Denge Skalası ve Rivermead Mobilite İndeksi ile değerlendirildi. Bulgular: Başlangıç değerleriyle karşılaştırıldığında, her iki tarafta diz ve ayak bileğinin izokinetik peak torque (PT) değerleri tüm vakalarda önemli ölçüde artmıştır. PT değişim değerleri, kontrol grubuna kıyasla izokinetik grupta önemli ölçüde daha yüksekti (P<0,025). Ayrıca, her iki grupta da yaşam kalitesi, yürüyüş, denge ve mobilite indeksi değerleri önemli ölçüde düzelmiştir, ancak artış düzeyleri izokinetik grupta önemli ölçüde daha yüksek bulunmuştur (P<0,025, P<0,05). Sonuç: İnme sonrası geleneksel rehabilitasyon programına ek olarak uygulanan bilateral izokinetik güçlendirme eğitimi, her iki alt extremitede kasları güçlendirme, fonksiyonel parametreleri, yürüyüşü, dengeyi ve yaşam kalitesini iyileştirme açısından etkili görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the effects of the bilateral isokinetic strengthening training applied to knee and ankle muscles on balance, functional parameters, gait, and the quality of in stroke patients. Methods: Fifty patients (33 M, 17 F) with subacute-chronic stroke were included. Stroke patients were allocated into isokinetic and control groups. Conventional rehabilitation program was applied to all cases; additionally maxi¬mal concentric isokinetic strengthening training was applied to the knee-ankle muscles bilaterally to the isokinetic group 5 days a week for 3 weeks. Biodex System 3 Pro Multijoint System isokinetic dynamometer was used for iso¬kinetic evaluation. The groups were assessed by Functional Independence Measure, Stroke Specific Quality of Life Scale, Timed 10-Meter Walk Test, Six-Minute Walk Test, Stair-Climbing Test, Timed up&go Test, Berg Balance Scale, and Rivermead Mobility Index. Results: Compared with baseline, the isokinetic PT values of the knee and ankle on both sides significantly increased in all cases. PT change values were significantly higher in the isokinetic group than the control group (P<0.025). Furthermore, the quality of life, gait, balance and mobility index values improved signifi¬cantly in both groups, besides the increase levels were found significantly higher in the isokinetic group (P<0.025, P<0.05). Conclusion: Bilateral isokinetic strengthening training in addition to conventional rehabilitation program after stroke seems to be effective on strengthening muscles on both sides, improving functional parameters, gait, balance and life quality.