Linak tabanlı cihaz ile çoklu beyin tümörü tedavisi uygulanan hastalarda tek izomerkez ve çok izomerkezli planların dozimetrik karşılaştırılması
Dosimetric comparison of single isocenter and multiple isocenter plans in patients treated for multiple brain tumors with a linac-based device
- Tez No: 984034
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM GÜLCE ÇOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
Özet
Radyoterapide amaç, hedef organa tanımlanan dozun tamamını verirken çevresini saran kritik yapılara olabildiğince düşük doz vermektir. Gelişen teknoloji ile yeni radyoterapi yöntemleri bu amaca ulaşmada çok başarılı olmaktadır. Bu teknolojilerden birisi de stereotaktik radyoterapidir (SRT). Bu uygulamalarla cerrahi olarak veya tıbbi nedenlerle müdahale edilemeyen tümörlere tek veya birkaç fraksiyonda hedefe yüksek radyasyon dozu verilirken, normal dokular ve kritik organlar daha iyi korunabilmektedir. Çalışmanın amacı, linak tabanlı cihaz ile çoklu beyin tümörü tedavisi uygulanan hastalarda tek izomerkez ve çok izomerkez planları yapılan hastaların kritik organ dozları ve ışınlama süresi parametrelerinin dozimetrik karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmaya birden fazla beyin tümörü bulunan 20 hasta dahil edilmiştir. Bilgisayarlı tomografi cihazlarında 1 mm kesitle çekilmiş görüntüler kullanılmıştır. Bu tomografi görüntüleri üzerinde kritik organlar ve ışınlanması hedeflenen tümörler konturlanmıştır. Her hastaya 3 fraksiyonda toplamda 27 Gy doz verilmiştir. Tedavi planlamaları Varian Eclips tedavi planlama sisteminde SRT tekniği kullanılarak 6 MV enerji, Analytical Anisotropic Algorithm (AAA) algoritması ile çift arc planlar yapılmıştır. Doz dağılımlarının benzer olması için her planda hedef volüm %95'e normalize edilmiştir. Her bir hastaya tek ve çok izomerkezli planlar yapılarak toplam plan verileri ile kritik organ dozları (beyin sapı, gözler, lensler, optik sinirler, kiazma ve koklealar), beyin-PTV için; maksimum ve ortalama dozu, D50, V23, V20, V18 değerleri (cm³ ve % olarak) ve toplam Monitör Unit (MU) parametreleri karşılaştırılmıştır. İki tedavi planı arasındaki verilerin normal dağılım gösterip göstermediği değerlendirilmiş, buna göre istatistiksel test seçimi, SPSS v30.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Tedavi planlamaları karşılaştırıldığında, beyin-PTV ortalama dozu, V23, V20, V18 alan volümleri, gözler, lensler, optik sinirler, kiazma ve MU değişkenleri arasında istatistiksel farklar elde edilmiştir (p<0.05). Beyin-PTV ortalama, gözler, lensler, optik sinirler ve kiazma dozları çoklu planlamada tekli planlamaya göre daha düşüktür. Ancak, V23, V20, V18 ve MU değerleri ise tekli planlamada daha düşüktür. Beyin-PTV maksimum, D50, beyin sapı ve koklealarda anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0.05). Çoklu planlama, kritik organların korunmasında daha iyi sonuçlar verirken; tekli planlama tedavi süresi açısından önemli bir avantaj sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The goal of radiotherapy is to deliver the prescribed dose entirely to the target organ while minimizing the dose to the surrounding critical structures as much as possible. With advancing technology, new radiotherapy techniques have been highly successful in achieving this goal. One of these technologies is stereotactic radiotherapy (SRT). With these applications, high doses of radiation can be delivered to tumors that cannot be treated surgically or for medical reasons in a single or a few fractions, while better sparing normal tissues and critical organs. The aim of this study is to perform a dosimetric comparison of critical organ doses and irradiation time parameters in patients treated for multiple brain tumors with a linac-based device, using either single-isocenter or multi-isocenter treatment plans. This study included 20 patients with multiple brain tumors. CT images acquired with 1 mm slice thickness were used, and critical organs as well as the target tumors were contoured. Each patient received a total dose of 27 Gy in 3 fractions. Treatment plans were created using the SRT technique in the Varian Eclipse treatment planning system, utilizing 6 MV photon energy and the Analytical Anisotropic Algorithm (AAA) with dual-arc plans. To ensure similar dose distributions, the target volume in each plan was normalized to 95%. Both single and multiple isocenter plans were created for each patient. For each patient, both single- and multi-isocenter treatment plans were created, and the resulting plans were compared based on critical organ doses (brainstem, eyes, lenses, optic nerves, chiasm, and cochleae), as well as for the brain-PTV: maximum and mean dose, D50, V23, V20, and V18 values (in cm³ and %), and total Monitor Unit (MU) parameters. The normality of data distribution between the two treatment plans was assessed, and the appropriate statistical tests were selected accordingly using the SPSS v30.0 software. When the treatment plans were compared, statistically significant differences were found in brain-PTV mean dose, V23, V20, V18 volume parameters, eyes, lenses, optic nerves, chiasm, and MU variables (p<0.05). In multi-isocenter planning, the doses to brain-PTV mean dose, eyes, lenses, optic nerves, and chiasm were lower compared to single-isocenter planning. However, V23, V20, V18, and MU values were lower in single-isocenter planning. No significant differences were found in brain-PTV maximum dose, D50, brainstem, and cochleae (p>0.05). While multi-isocenter planning provides better results in protecting critical organs, single-isocenter planning offers a significant advantage in terms of treatment duration.