Kemoterapi alan çocuklarda oyun terapisinin erken dönem bulantı, kusma ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of play therapy on early period nausea, vomiting and quality of life in children receiving chemotherapy
  1. Tez No: 984035
  2. Yazar: DAMLA POLAT KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER KOBYA BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma kemoterapi alan çocuklarda oyun terapisinin erken dönem bulantı, kusma ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel tipte gerçekleştirildi. Araştırma Aralık 2023-Şubat 2025 yılları asarında Karadeniz Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Onkoloji servisinde yapıldı. Araştırmanın örneklemini 32 oyun, 32 kontrol grubu olmak üzere kemoterapi alan 62 çocuk oluşturdu. Oyun grubundaki çocuklara kemoterapinin başlangıcından itibaren standart bakımın yanında oyun terapisi uygulanırken kontrol grubuna yalnızca standart bakım verildi. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu, Kanserli Çocuklar için Bulantı Kusma Termometre Ölçeği (BUKUT) ve 7-12 Yaş Pediatrik Onkoloji Hastaları Yaşam Kalitesi Ölçeği Çocuk ve Ebeveyn Formu (YKÖ)”kullanılarak toplandı. Veriler istatistik paket programı kullanılarak analiz edildi. Tanımlayıcı verilerin analizinde sayı, yüzde, ortanca, minimum, maksimum kullanıldı. Sürekli verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk testi ile değerlendirildi. Verilerin dağılımına göre uygun parametrik ve non-parametrik testler kullanıldı. Oyun grubundaki çocukların 6. saat ve 24. saatteki BUKUT puan ortancaları kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşüktü (p<0.001). Oyun grubunda kemoterapi öncesi, 6. saat ve 24. saatteki BUKUT puan ortancaları arasında anlamlı bir fark vardı. Yapılan post-hoc testinde farkın 24. saatteki BUKUT puan ortancasından kaynaklandığı belirlendi (p<0.05). Oyun grubundaki çocukların kemoterapi öncesi ve 24. saatteki yaşam kaliteleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti (p<0.001). Oyun ve kontrol grubunda Yaşam Kalitesi Ölçeği (YKÖ) puan ortancaları bakımından anlamlı fark olduğu (p<0.001), oyun grubunda yaşam kalitesinin daha yüksek olduğu görülmektedir. Sonuç olarak, kemoterapi alan çocuklara uygulanan oyun terapisi müdahalesinin erken dönem bulantı-kusma şiddetinin azaltılmasında ve yaşam kalitesinin arttırılmasında etkili olduğu belirlendi. Bu bulgular, oyun terapisinin pediatrik onkoloji alanında destekleyici bir bakım yaklaşımı olarak klinik uygulamalara entegre edilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled trial to examine the effect of play therapy on early-stage nausea, vomiting, and quality of life in children undergoing chemotherapy. The study was conducted between December 2023 and February 2025 at the Pediatric Hematology Oncology Department of Karadeniz Medical Faculty. The study sample consisted of 62 children undergoing chemotherapy, divided into a play group (n=32) and a control group (n=32). Children in the play group received play therapy in addition to standard care from the start of chemotherapy, while the control group received only standard care. Data were collected using the“Informative Information Form, Nausea and Vomiting Thermometer Scale for Children with Cancer (BUKUT), and the 7-12 Years Pediatric Oncology Patients Quality of Life Scale Child and Parent Form (YKÖ)”. Data were analyzed using statistical software. Descriptive statistics included frequency, percentage, median, minimum, and maximum. The normality of continuous data was assessed using the Shapiro-Wilk test. Appropriate parametric and non-parametric tests were used according to the distribution of the data. The median BUKUT scores of children in the play group at 6 hours and 24 hours were statistically significantly lower than those in the control group (p<0.001). There was a significant difference between the median BUKUT scores in the play group before chemotherapy, at 6 hours, and at 24 hours. The post-hoc test determined that the difference originated from the median BUKUT score at 24 hours (p<0.05). The quality of life of children in the play group before chemotherapy and at 24 hours was statistically significantly higher than that of the control group (p<0.001). There was a significant difference in the median Quality of Life Scale (QOLS) scores between the play and control groups (p<0.001), with quality of life being higher in the play group. In conclusion, it was determined that play therapy intervention applied to children undergoing chemotherapy was effective in reducing the severity of early-phase nausea and vomiting and in improving quality of life. These findings emphasize the importance of integrating play therapy into clinical practice as a supportive care approach in pediatric oncology.