Endüstriyel atıkların betonda kullanımı ve çevre dostu betonların araştırılması ve geliştirilmesi
Use of industrial wastes in concrete and research and development of environmentally friendly concretes
  1. Tez No: 984038
  2. Yazar: GİRAY TOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UĞUR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
Özet
Endüstriyel atık, sanayi ve imalat süreçleri sırasında ortaya çıkan yan ürünler, kullanılmayan malzemeler, üretim artıkları ve çeşitli kimyasal maddelerden oluşan atıklardır. Bu atıklar, üretim faaliyetlerinin türüne bağlı olarak çok çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir ve genellikle çevresel, sağlık ve güvenlik açısından yönetilmesi gereken önemli sorunlar doğurabilir. Endüstriyel atıkların geri dönüştürülmesi ve yeniden kullanılması, hammadde maliyetlerini düşürebilir ve ekonomik değer yaratabilir. Örneğin, geri dönüştürülmüş veya yeniden kullanılmış reçineler ile beton üretimi yapılarak ekonomik ve güvenli çevre dostu yapılar inşa edilebilir. Günümüz beton teknolojisinde, endüstriyel olan ya da endüstriyel olmayan atık ya da atıl malzemelerin mineral ve kimyasal katkı maddeleri ile birlikte kullanılmasıyla, basınç dayanımı ve dayanıklılıktan ödün vermeden beton imali yapılabilmektedir. Bu çalışmada rüzgar enerjisi endüstrisinde kullanılan epoksi reçine atıkların betonda kullanılabilirliği değerlendirilecektir. Çalışma neticesinde olumlu sonuçlar alınması, atıkların çevresel yüklerini azaltmak ve betonun performansını iyileştirmek için umut verici bir yaklaşımdır. Bu tür uygulamalar, sürdürülebilir inşaat ve yeşil bina uygulamalarının önemli bir parçasını oluşturarak, gelecekte daha çevre dostu ve ekonomik yapılar inşa edilmesine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Industrial waste consists of by-products, unused materials, production residues and various chemical substances generated during industrial and manufacturing processes. These wastes can emerge in a wide variety of forms depending on the type of production activity and often pose significant challenges in terms of environmental impact, health, and safety that must be properly managed. Recycling and reusing industrial waste can reduce raw material costs and create economic value. For instance, using recycled or reused resins in concrete production can enable the construction of economical, safe, and environmentally friendly structures. In modern concrete technology, it is possible to produce concrete without compromising compressive strength and durability by incorporating industrial or non-industrial waste or surplus materials along with mineral and chemical additives. This study will evaluate the usability of epoxy resin waste –commonly used in the wind energy industry - in concrete. If positive results are obtained, it would represent a promising approach to reducing the environmental burden of waste and improving concrete performance. Such applications are an essential part of sustainable construction and green building practices contributing to the development of more environmentally friendly and cost-effective structures in the future.