İnşaat sözleşmelerinde süre uzatımının hukuki ve teknik olarak incelenmesi
Legal and technical examination of time extensions in construction contracts
  1. Tez No: 984044
  2. Yazar: AHMET MERTER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇAĞ ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
Özet
İnşaat sözleşmelerinde, yüklenicinin üstlendiği edimi yerine getirmesi için belirli bir süre öngörülmektedir. Sürenin aşılması durumunda işin tamamlanamama riski artmakta, yüklenici temerrüde düşebilmekte ya da sözleşmenin feshi gündeme gelebilmektedir. Türkiye'de inşaat projelerinin önemli bir kısmının öngörülen tarihte bitirilemediği, bu nedenle yüklenicilerin cezai şartlarla karşı karşıya kaldığı veya sözleşme ilişkilerinin sona erdiği gözlenmektedir. Basit bakım/onarım işlerinden yüksek uzmanlık gerektiren hastane, okul ve altyapı projelerine kadar farklı ölçeklerdeki yapım işlerinde teslim süreleri hususunda uyuşmazlıkların ortaya çıkabildiği görülmektedir. Bu bağlamda, gecikmeye yol açan nedenlerin doğru biçimde belirlenmesi önem taşımaktadır. Zira bu durum, yüklenicinin sorumluluk üstlenmesine veya koşulların oluşması halinde süre uzatımı hakkı kazanmasına yol açabilmektedir. Ancak süre uzatımına ilişkin talepler çoğu zaman taraflar arasında ihtilaf yaratmakta, hukuki süreçlerin uzamasına ve projelerin aksamasına neden olmaktadır. Bu çalışmada, özel sektörde 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu hükümlerine tabi olarak imzalanan inşaat sözleşmeleri kapsamında süre uzatımı kavramı incelenmektedir. Araştırma kapsamında ilgili kanun ve mevzuat analiz edilmiş, tarafların yükümlülükleri ile süre uzatımının koşulları ve hesaplanmasına yönelik hem hukuki hem de mühendislik temelli yaklaşımlara yer verilmiştir. Ayrıca inşaat işlerinde uygulanan iş programları ve gecikme analizi yöntemleri üzerinden süre uzatımı değerlendirilmiş, elde edilen bulgular ışığında hukuki ve mühendislik açıdan bütüncül bir çerçeve ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In construction contracts, a specific period is prescribed for the contractor to fulfill the undertaken obligation. When this period is exceeded, the risk of non-completion increases, and the contractor may fall into default or the termination of the contract may come into question. In Turkey, it has been observed that a significant number of construction projects are not completed within the stipulated period, which results in contractors facing penalty clauses or the termination of contractual relations. Disputes regarding completion periods are encountered not only in simple maintenance and repair works but also in more complex and specialized projects such as hospitals, schools, and infrastructure works. In this context, the accurate identification of the causes of delay becomes crucial, as such situations may either impose liability on the contractor or, if the conditions are met, entitle the contractor to an extension of time. However, requests for extensions of time often create disputes between the parties, leading to prolonged legal proceedings and project disruptions. This study examines the concept of time extension within the scope of construction contracts executed under the provisions of the Turkish Code of Obligations No. 6098 in the private sector. The relevant legislation was analyzed, and the obligations of the parties, together with the conditions and calculation of time extensions, were addressed through both legal and engineering-based approaches. Furthermore, time schedules and delay analysis methods applied in construction projects were evaluated, and a comprehensive framework was presented in light of the findings, integrating both legal and engineering perspectives.