Mimari yapıların Mimarlık ve dil ilişkisi üzerinden okunması; Tarihi Yarımada Alay Köşkü Caddesi
Reading architectural structures through the relationship between architecture and language: The case of Alayköşkü street in the historic peninsula
- Tez No: 984048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE KAYMAK HEİNZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Mimarlık yalnızca fiziksel mekânın biçimlenişinden değil aynı zamanda toplumsal değerlerin, ideolojilerin ve tarihsel sürekliliğini görünür kılındığı bir dilsel üretim alanıdır. Yapılar, tıpkı dilin sözcükleri gibi, cephe düzenleri ve bezemeleri aracılığıyla anlam taşıyan, mesaj üreten ve kentsel belleğe katkıda bulunan göstergeler bütünü olarak okunabilir. Bu çalışmada İstanbul Tarihi Yarımada'da yer alan Alay Köşkü Caddesi üzerindeki 22 adet yapı Günther Fischer'ın“Mimarlık ve Dil”adlı eserinde ortaya koyduğu sentaktik, semantik ve pragmatik çözümleme yaklaşımı çerçevesinde incelenmiştir. Çalışma da ilk olarak cadde metne dönüştürülmüş, sonrasında tarihi yapılar cepheleri, bezeme unsurları ve mimari detayları üzerinden ayrı ayrı, günümüz yapıları ise bütünsel bir okuma ile dizilimsel (sentaktik), anlamsal (semantik) ve yararsal (pragmatik) kriterler altında değerlendirilerek çizimler ve tablolar oluşturulmuştur. Elde edilen veriler ışığında göstergebilimsel okumaları yapılan tüm yapılar karşılaştırmalı bir tablo altında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Architecture is not only the embodiment of physical space but also a field of production where social values, ideologies, and historical continuity become visible as a linguistic system. Buildings, like the words of a language, can be read as a whole of signs that convey meaning, generate messages, and contribute to the urban memory through their façade arrangements, decorative elements, and spatial compositions. In this study, 22 buildings located on Alayköşkü Street in Istanbul's Historic Peninsula were examined based on the framework presented in Günther Fischer's work“Architecture and Language”. Within this framework, façades, ornamental elements, and architectural details of the historical buildings were analyzed separately, while the contemporary buildings were interpreted through a holistic reading under syntactic, semantic, and pragmatic criteria. Drawings and tables were prepared accordingly. In light of the collected data, semiotic readings of all the buildings were carried out, and the results were evaluated comparatively in a comprehensive table.