Metal nanotaşıyıcı sistemler ve fenoksazin türevlerinin etkileşiminin moleküler modelleme yoluyla incelenmesi
Investigation of interaction between metal nanocarrier systems and phenoxazine derivatives by molecular modeling
- Tez No: 984076
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK SELÇUKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Sığır hemoglobininin o-aminofenol ve türevleri ile reaksiyonu sonucu üretilen fenoksazinlerin çeşitli karsinom hücreleri üzerinde anti kanser etkiler gösterdiği bildirilmiştir. Phx-1 (2-amino-4,4α- dihydro-4α,7-dimethyl-3H-phenoxazine-3- one), Phx-2 (3-amino-1,4α-dihydro-4α,8-dimethyl-2H-phenoxazine- 2-one), ve Phx-3 (2-aminophenoxazine-3-one)' ün antikanser etkileri, antiviral etkiler ve immünosupresif etkiler dahil olmak üzere çeşitli biyolojik aktiviteler uyguladığı gösterilmiştir. AgNP'ler, doğal antikanser özellik göstermeleriyle birlikte antikanser ilaç taşıyıcıları olarak da değerlendirilmektedir. AgNP'lerin bu ikili özelliği, özellikle serbest antikanser ajanlarla kombine edildiğinde, tümör tedavisinde sinerjik bir etki yaratmaktadır. Gümüş nanopartikül (AgNP) bazlı taşıyıcı sistemler, kanser tedavisinde biyoyararlanımı artırarak önemli bir terapötik potansiyel sunmaktadır. Bu çalışmada fenoksazinlerin, AgNP ile etkileşimi incelenmiştir. Fenoksazin türevlerinin ve AgNP'lerin konformer analizi moleküler mekanik yöntemi ile Spartan'20 programı kullanılarak elde edilmiştir. Phx-1 için 30 konformer , Phx-2 için 27 konformer ve Phx-3 için 2 konformer bulunmuştur. AgNP için 11 konformer elde edilmiştir. Elde edilen konformerlerin, yoğunluk fonksiyoneli teorisi (DFT) yöntemi kullanılarak Gaussian 16'da Phx türevleri için # opt wb97xd/6- 311++g(d,p) scrf=(solvent=water) density=current prop, AgNP için # opt wb97xd/lanl2dz scrf=(solvent=water) density=current prop, metotları seçilerek gaz ve su ortamında optimizasyon hesaplaması yapılmıştır. Hesaplama sonucunda rölatif enerji değerleri hesaplanarak, ikili etkileşimde kullanılacak en kararlı (en düşük enerjili) yapı seçilmiştir. Bunlar Phx-1 için Phx1-1, Phx-2 için Phx2-2, Phx- 3 için Phx3-1 ve AgNP için AgNP4 ve AgNP1 olarak belirlenmiştir. İkili etkileşimler için # opt wb97xd/gen pseudo=read scrf=(solvent=water) density=current prop yöntemi ile optimizasyon hesaplaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Phenoxazins, produced by the reaction of bovine hemoglobin with o-aminophenol and its derivatives, have been reported to exhibit anticancer effects on various carcinoma cells. Phx-1 (2-amino-4,4α-dihydro-4α,7-dimethyl-3H-phenoxazine-3- one), Phx-2 (3-amino-1,4α-dihydro-4α,8-dimethyl-2H-phenoxazine-2-one), and Phx-3 (2-aminophenoxazine-3-one) have been shown to exert various biological activities, including anticancer, antiviral, and immunosuppressive effects. AgNPs, in addition to their natural anticancer properties, are also being evaluated as anticancer drug carriers. This dual property of AgNPs creates a synergistic effect in tumor treatment, especially when combined with free anticancer agents. Silver nanoparticle (AgNP)-based carrier systems offer significant therapeutic potential by increasing bioavailability in cancer treatment. In this study, the interaction of phenoxazines with AgNPs was investigated. Conformer analysis of phenoxazine derivatives and AgNPs was performed using the Spartan'20 program using molecular mechanics. Thirty conformers were found for Phx-1, 27 conformers for Phx-2, and 2 conformers for Phx-3. Eleven conformers were obtained for AgNP. Optimization calculations were performed for the obtained conformers in gas and water environments using density functional theory (DFT) using the Gaussian 16 method: #opt wb97xd/6-311++g(d,p) scrf=(solvent=water) density=current prop for Phx derivatives and #opt wb97xd/lanl2dz scrf=(solvent=water) density=current prop for AgNP. Based on the calculation results, the relative energy values were calculated, and the most stable (lowest energy) structure to be used in the binary interaction was selected. These were determined as Phx1-1 for Phx-1, Phx2-2 for Phx-2, Phx3-1 for Phx-3, and AgNP4 and AgNP1 for AgNP. Optimization calculations were performed for binary interactions using the # opt wb97xd/gen pseudo=read scrf=(solvent=water) density=current prop method.