Phytochemical-based nanotherapeutics for cancer cells: Synthesis, efficacy, and PBPK modeling
Kanser hücrelerine yönelik fitokimyasal tabanlı nanoterapötikler: Sentez, etkinlik ve PBPK modellemesi
- Tez No: 991483
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTLU ÜLGEN, DOÇ. DR. NAZAR İLERİ ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bitkilerden elde edilen fitokimyasalların antitümör, anti-enflamatuvar, antimikrobiyal ve antioksidan etkileri nedeniyle farmasötik ajan olarak kullanılması büyük ilgi çekmektedir. Nanopartiküllerin (NP'lerin) ilaç taşıma sistemlerine entegrasyonunun, terapötik ajanların farmakokinetik profillerini geliştirdiği gösterilmiştir. NP'lerin fitokimyasallar veya ilaç molekülleriyle kombinasyonu, etkili tedavi sonuçları sağlayabilecek sistemler olarak umut vadetmektedir. Bu çalışmada, nanotaşıyıcı-fitokimyasal konjugatları (C60-ATQ) sentezlenmiş ve DLS, ELS, NMR, FTIR, XRD, UV-Vis spektroskopisi, TGA ve DSC analizleri ile karakterize edilmiştir. İnsan pankreatik ve insan lösemik hücre hatları üzerinde çeşitli fitokimyasalların, NP'lerin (AuNP'ler ve karbon bazlı NP'ler), ilaçların, bunların kombinasyonlarının ve konjugat formlarının etkilerini araştırmak amacıyla in vitro sitotoksisite analizleri gerçekleştirilmiştir. In vitro ortamda Betulin ve Timokinon tek ajan olarak en yüksek sitotoksik etkiyi göstermiştir. Temsirolimus'un Betulin veya Curcumin ile ya da AuNP+Temsirolimus kombinasyonlarıyla birlikte uygulanması, kombine tedavilerde artmış sitotoksik yanıtlar sergilemiştir. Betulin ve Curcumin, Molt-4 hücrelerinde kalıcı oksidatif stres ve zamana bağlı olarak ilerleyen MMP düşüşü indüklemiş, bu da onların sitotoksik ve pro-apoptotik etkilerini göstermektedir. Betulin ile muamele edilen Molt-4 hücrelerinin RNA dizilemesi, stres, apoptoz ve metal iyon dengesizliği ile ilişkili 478 farklı genin ifade değişimini ortaya koymuş; metallotionein genlerinin belirgin şekilde yukarı regüle, hemoglobin genlerinin ise aşağı regüle olduğunu göstermiştir. PBPK modellemesi, bu bileşiklerin sıçanlardan insanlara türler arası ölçekleme yoluyla dağılımını tahmin etmek için kullanılmış ve potansiyel doku dağılımı ile in vivo davranışları hakkında öngörüler sağlamıştır. Model değerlendirmesi, lipofilisite, plazmada serbest fraksiyon oranı ve plazma protein ölçek faktörünün AUC ve Cmax değerlerini en çok etkileyen parametreler olduğunu göstermiştir. Fitokimyasalların nanoteknolojiyle entegrasyonunu içeren bu tez çalışması, ilaç hedefleme ve biyoyararlanım konularında değerli bilgiler sunarak, bu bileşiklerin klinik uygulamalarda kullanımının optimize edilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The use of plant derived phytochemicals has captured great attention owing to their potential antitumor, anti-inflammatory, antimicrobial and antioxidant effects to be used as pharmacological agents. The integration of nanoparticles (NPs) into drug delivery systems has been shown to enhance the pharmacokinetic profiles of therapeutic agents. Combining NPs with phytochemicals or drug molecules holds promise as systems that could provide effective therapeutic outcomes. In the present study, nanocarrier-phytochemical conjugates (C60-ATQ) were synthesized and characterized via DLS, ELS, NMR, FTIR, XRD, UV-Vis spectroscopy, TGA and DSC analyses. In vitro cytotoxicity analyses were carried out on human pancreatic and human leukemic cell lines to investigate the effects of various phytochemicals, NPs (AuNPs and Carbon-based NPs), drugs, their combinations, and conjugated forms. In vitro, Betulin and Thymoquinone showed the most cytotoxic effect as single agents, Temsirolimus + Betulin or Curcumin and AuNP + Temsirolimus combinations exhibited enhanced cytotoxic responses as combinative treatments. Betulin and Curcumin induced sustained oxidative stress and a progressive, time-dependent decline in MMP, suggesting their cytotoxic and pro-apoptotic effects in Molt-4 cells. RNA-sequencing of Betulin-treated Molt-4 cells revealed 478 differentially expressed genes related to stress, apoptosis, and metal ion imbalance, highlighting strong metallothionein upregulation and hemoglobin gene downregulation. PBPK modeling was used to predict the distribution of these compounds in humans through interspecies scaling from rats, providing insights into their potential tissue distribution and in vivo behavior. The model evaluation depicted that lipophilicity, fraction unbound value in plasma and the plasma protein scale factor were the most significant parameters that affect the AUC and the Cmax. This thesis study, which includes the integration of phytochemicals and nanotechnology for enhanced drug delivery, provides valuable insights into tissue targeting and bioavailability, crucial for optimizing their use in clinical settings.