Fenoksazin türevlerinin karbon-içerikli yüzeye sahip nanotaşıyıcılarla etkileşiminin moleküler modelleme yöntemleriyle incelenmesi
Investigation of interactions of phenoxazine derivatives with the carbon-containing surfaced nanocarriers by molecular modeling methods
- Tez No: 984077
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK SELÇUKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, antikanser etkiye sahip fenoksazin türevleri ile g-CN nanotaşıyıcının etkileşimleri Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) yaklaşımıyla ωB97x-D/6-311++G(d,p) düzeyinde incelenmiştir. Phx-1, Phx-2, Phx-3 ve g-CN tekli sistemlerinin elektronik özellikleri hem vakumda hem de sulu ortamda temel halde hesaplanmıştır. Kompleks yapılar ise fizyolojik koşullara benzer sulu ortamda hesaplanmıştır. Phx-1, Phx-2, Phx-3, g-CN ve kompleks yapıların UV-Vis Spektrumları sulu ortamda TD-DFT hesaplamaları ile analiz edilmiştir. İkili sistemlerin etkileşimlerinin incelenmesi FMO, ESP, NCI ve Yoğunluk Farkı analizleri ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın temel hedefi, ilerleyen yıllarda, antikanser etkiye sahip fenoksazin türevlerinin etkileşimleri hakkında yapılabilecek deneysel veya teorik çalışmalara bir kaynak oluşturmak ve ışık tutmaktır. Bu sayede, fenoksazin türevlerinin çalışma mekanizmaları ve farklı sistemler ile etkileşimleri daha ayrıntılı biçimde incelenebilir. Bu çalışma, ayrıca g-CN'nin ilaç taşıma sistemi olarak değerlendirilmesi konusunda daha fazla araştırma yapmayı teşvik edebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the interactions between phenoxazine derivatives, considered as anticancer agents, and the g-CN nanocarrier were investigated using Density Functional Theory (DFT) at the ωB97X-D/6-311++G(d,p) level. The electronic properties of Phx-1, Phx-2, Phx-3, and g-CN were calculated at the ground state, both in the gaseous-phase and in water as solvent. Complex structures were calculated only in water to better simulate physiological conditions. The UV-Vis spectra of Phx-1, Phx-2, Phx-3, g-CN, and the complex systems were analyzed in water using TD-DFT calculations. The interactions within the complex systems were examined through FMO, ESP, NCI, and Density Difference analyses. The aim of this study is to serve as a reference and provide insight for future experimental or theoretical research on the interactions of phenoxazine derivatives considered as potential anticancer agents. Additionally, this study may encourage further consideration of g-CN as a drug delivery system.