Jania rubens L. (rhodophyta) ekstresinin in vitro ve in vivo yara iyileştirme potansiyeli ve toksisitesi
In vitro and in vivo evaluation of the wound healing properties and safety assessment of jania rubens L. (rhodophyta)
- Tez No: 984079
- Danışmanlar: PROF. DR. NEFİSE ÜLKÜ KARABAY YAVAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
Özet
Deniz algleri, deniz ortamının potansiyel yenilenebilir kaynaklarıdır ve bu organizmaların geniş spektrumlu biyolojik aktivitelere sahip çeşitli ikincil metabolitler ürettikleri bilinmektedir. Birçok deniz algi üzerinde araştırma yapılmıştır ancak biyolojik aktiviteleri belirlendikten sonra yara iyileşme modeli çalışılan alg sayısı çok nadirdir. Jania rubens L. çeşitli tıbbi ve farmasötik uygulamalar için kullanılabilme potansiyeli araştırılan ve biyoaktif bileşiklere sahip kırmızı deniz algidir. Bu tez çalışmasında, daha önce birçok biyolojik aktivitesi ortaya konmuş olmakla birlikte yara iyileştirme potansiyeli belirlenmemiş olan J. rubens L. ekstrelerinin in vitro ve in vivo modeller kullanılarak yara iyileştirme potansiyeli ve güvenliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yapılan hücre kültürü çalışmalarında J. rubens L. etil asetat ve metanol ekstrelerinin sitotoksik olduğu ve bu etkileri, RT-PCR ile doğrulanan Kaspaz-3 geninin aktivasyonu yoluyla kanıtlanmıştır. Etanol ve distile su ekstreleri daha yüksek biyouyumluluk sergilemiştir. Yara kapatma (scratch assay) deneyleri, belirli ekstre konsantrasyonlarının hücre göçünü ve proliferasyonunu hızlandırdığını, böylece iyileşmeyi teşvik edici bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. In vivo çalışmalar kapsamında in vitro bulgularda en etkili sonuç ortaya konan etanol ekstresinden yara örtüsü hazırlanmış, sıçanlarda eksizyonel yara modeli oluşturulmuş ve ekstre uygulaması sonrasındaki 7. ve 14. günde yara kapanma oranları ile biyokimyasal ve histolojik incelemeler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde J. rubens L. ekstresi içeren yara örtüsünün bağışıklık yanıtını modüle ederek ve güçlü bir antioksidan koruma sağlayarak hücre göçü ile organize doku sentezini teşvik ettiği ve yara iyileşmesini çok yönlü bir mekanizma ile yönettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Sea algae are the potential renewable sources of the marine environment, and it is known that these organisms produce various secondary metabolites with large spectrum biological activities. In recent years, the drug active ingredients obtained from marine algae have been interested in. For this reason, many marine permission types are examined in terms of pharmacological properties. Research has been conducted on many marine perpetrators, but after the biological activities have been identified, the wound healing model is very rare. Jania rubens L. is a red sea perception with bioactive compounds, which can be used for various medical and pharmaceutical applications. In this thesis, wound healing activities of J. rubens L. extracts, which have previously been shown to have numerous biological activities but whose wound healing potential has not been established, were evaluated on in vitro and in vivo experimental models. Cell culture studies demonstrated that J. rubens L. ethyl acetate and methanol extracts were cytotoxic, and these effects were confirmed by RT-PCR via activation of the Caspase-3 gene. Ethanol and distilled water extracts exhibited higher biocompatibility. Wound closure (scratch assay) experiments showed that certain J. rubens L. extract concentrations accelerated cell migration and proliferation, thus promoting healing. The in vitro antioxidant activity of some J. rubens L. extracts provided the first clue that the material may combat oxidative stress at the wound site. In vivo studies were conducted on excisional wound model in rats using a wound dressing contained ethanole extract that demonstrated the most effective results in vitro. Biochemical and histological analyses were conducted on days 7 and 14 following extract application to assess wound closure rates. The results demonstrated that the J. rubens L. extract containing wound dressing modulates the immune response, provides potent antioxidant protection, promotes cell migration and organized tissue synthesis, and orchestrates wound healing through a multifaceted mechanism.