Spor lisesi öğrencilerinde algılanan stres durumlarının incelenmesi
An examination of perceived stress situations in sports high schools students
  1. Tez No: 984152
  2. Yazar: DÖNE ÖKTEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET ÖZTÜRK ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma lise düzeyindeki öğrencilerin algılanan stres düzeylerini çeşitli demografik değişkenlerle incelemek amacıyla tasarlanmıştır. Çalışmaya Osmaniye Samet Aybaba Spor Lisesi'nde 2024–2025 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören 300 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Örneklem grubunun yeterliliğini belirlemek amacıyla G-power analizi yapılmış ve yeterli sayıda olduğu tespit edilmiştir. Veriler Eskin, Harlak, Demirkıran ve Dereboy (2013) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ''Algılanan Stres Ölçeği'' ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılarak yüz yüze toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir ve normal dağılım göstermediğinden parametrik olmayan testler tercih edilmiştir. Araştırma bulgularına göre cinsiyet değişkeni, spor dalı, spor başarısı ve gelir düzeyi açısından stres düzeylerinde anlamlılık tespit edilmiştir (p<0,05). Ayrıca stres puanları alt boyutları arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur (p<0,05). Bu sonuçlar, spor lisesi öğrencilerinde stresin çok boyutlu bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgulara göre öğrencilerin stres düzeylerini düşürmeye, psikolojik sağlamlıklarını güçlendirmeye ve öğrenme ortamını geliştirmeye odaklanan, seminer temelli eğitim programlarının uygulamaya konulması önerilmektedir. Bu programlar aracılığıyla, yalnızca öğrencilerin değil, aynı zamanda aile üyelerinin de bilinçlendirilmesi hedeflenmelidir. Ayrıca, öğrencilerin iyi oluş hallerini desteklemek amacıyla, boş zaman etkinlikleri ve benzeri eğlenceli faaliyetlere teşvik edici öneriler olarak sunulabilir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the perceived stress levels of high school students with various demographic variables. 300 students studying at Osmaniye Samet Aybaba Sports High School during the 2024–2025 academic year voluntarily participated in the study. A G-power analysis was conducted to determine the adequacy of the sample group, and it was found to be sufficient. Data were collected face-to-face using the“Perceived Stress Scale,”which was adapted into Turkish by Eskin, Harlak, Demirkıran, and Dereboy (2013), and the“Personal Information Form”prepared by the researcher. The collected data were analyzed using the SPSS 26.0 statistical package program, and non-parametric tests were preferred since the data did not show a normal distribution. According to the research findings, a significant difference in stress levels was found across the variables of gender, sports branch, sporting success, and income level (p<0.05). Furthermore, the relationship between the sub-dimensions of the stress scores was found to be significant (p<0.05). These results indicate that stress has a multidimensional structure in sports high school students. Based on the findings, it is recommended to implement seminar-based training programs focused on reducing students' stress levels, strengthening their psychological resilience, and improving the learning environment. Through these programs, the aim should be to raise awareness not only among students but also among their family members. Additionally, suggestions encouraging leisure activities and similar enjoyable activities can be offered to support the students' well-being.