Hayvan örneklerinin sergilenmesinde dijital tekniklerin kullanımı
Use of digital techniques in exhibiting animal specimens
- Tez No: 984159
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH HASBENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Zooloji müzeleri, sahip oldukları koleksiyonlar aracılığıyla biyolojik çeşitliliğin kayıt altına alınması, saklanması ve korunması açısından önemli kurumlardır. Bu müzelerdeki geleneksel sergileme yöntemleri; koleksiyonun uzun vadeli korunması, araştırmacı ve ziyaretçilere sunulan deneyimin niteliği, koleksiyon içeriği ile etkileşim düzeyi ve erişilebilirlik bakımından çeşitli sınırlılıklar barındırmaktadır. Dijital teknolojilerin gelişmesiyle birlikte, müzelerde dijitalleşme çalışmaları giderek önem kazanan yeni bir araştırma ve uygulama alanı haline gelmiştir. Özellikle son yıllarda dijital araçlar, müzelerin erişilebilirliğini, etkinliğini ve toplumsal fayda üretme kapasitesini önemli ölçüde artırmaktadır. Bu çalışmada; Gazi Üniversitesi Prof. Dr. Metin Aktaş Zooloji Müzesi (ZMGU) koleksiyonundan bazı hayvan örneklerinin dijitalleştirilmesi (sayısallaştırılması) ve sanal ortamda sergilenebilir hale getirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, hayvan örneklerinin sergilenmesinde kullanılan güncel dijital teknikler incelenerek, görsellerin üretiminde; örneklerin gerçek görünümlerine ve morfolojik detaylarına bağlı kalan, yüksek çözünürlüklü iki ve üç boyutlu görüntüler elde edilmesi yolu izlenmiş ve buna uygun ekipman ve yöntemlerden yararlanılmıştır. Koleksiyonda bulunan hayvan numuneleri arasından seçilen örneklerin dijitalleştirme çalışması sonucunda sanal ortamda sergilenebilir üç boyutlu görsel örnekleri elde edilmiştir. ZMGU koleksiyonunun dijitalleştirilmesine yönelik bir başlangıç niteliği taşıyan bu çalışma, Türkiye'de alanında gerçekleştirilen ilk akademik uygulama olma özelliğini taşımaktadır. Bu yönüyle, gelecekte yapılacak bilimsel araştırmalara, projelere ve bu alandaki benzer girişimlere temel oluşturma, öncülük etme ve yol gösterme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Zoology museums are significant institutions for documenting, preserving, and safeguarding biological diversity through their collections. However, the traditional exhibition methods used in these museums present various limitations regarding the long-term conservation of specimens, the quality of the experience offered to researchers and visitors, the level of interaction with the collection, and overall accessibility. With the advancement of digital technologies, digitization studies in museums have become an increasingly important field of research and practice. In recent years in particular, digital tools have substantially enhanced the accessibility, efficiency, and societal impact of museums. In this study, it was aimed to digitize (digitalize) selected animal specimens from the collection of the Gazi University Prof. Dr. Metin Aktaş Zoology Museum (ZMGU) and make them suitable for display in a virtual environment. For this purpose, contemporary digital techniques used in the presentation of zoological specimens were examined, and in the production of visuals, high-resolution two- and three-dimensional images that remain faithful to the specimens' real appearance and morphological details were obtained by employing appropriate equipment and methods. As a result of the digitization process applied to selected samples from the collection, three-dimensional visual materials suitable for virtual display were produced. This study, which represents an initial step toward the digitization of the ZMGU collection, constitutes the first academic implementation of its kind in Türkiye. In this respect, it holds the potential to serve as a foundation, provide guidance, and act as a pioneering model for future scientific research, projects, and similar initiatives in the field.