Özbekistan'da çok partili düzenin gelişimi 1989-2023
The development of multi-party system in Uzbekistan 1989-2023
- Tez No: 984168
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN SİTEMBÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Yüksek Lisans Tezi olarak ele alınan“Özbekistan'da Çok Partili Düzenin Gelişimi (1989 -2023)”adlı bu çalışmada özellikle bağımsızlıktan sonra Özbekistan'da kurulan siyasi partiler ve karşılaştıkları sorunlar incelenmiştir. Bağımsızlık sonrasında Özbekistan'daki merkezi yönetim, bir taraftan büyük bir tehdit olarak bölge genelinde gelişen radikal İslamcı hareketlerin bölgedeki nüfuzunu engellemek adına, öte yandan da kendi siyasal iktidarını sürdürebilmek maksadıyla siyasal oluşumları yoğun bir baskı altına almıştır. Bu da Özbekistan merkezi yönetiminin otoriter bir rejim olduğu yönündeki eleştirilerin artmasına sebep olmuştur. 2016'da cumhurbaşkanı seçilen Şevket Mirziyayev dönemindeyse yapılan reform harekatıyla Özbekistan'da demokratik kriterlerin yerleşmeye başlandığı görülmektedir. Bu bağlamda çok partili bir düzene geçiş noktasında önemli gelişmelerin yaşandığı ve ülkedeki siyasi partilerin daha rahat kendi faaliyetlerini sürdürdükleri görülmektedir. Dolayısıyla günümüzde Özbekistan otoriter bir rejim imajından kurtularak, demokratik kriterleri uygulama noktasında model alınabilecek bir ülke konumuna gelmiştir
Özet (Çeviri)
In this study titled“The Development of Multi-Party Order in Uzbekistan (1989 - 2023)”, which is considered as a Master's Thesis, the political parties established in Uzbekistan especially after independence and the problems they face are examined. After independence, the central government in Uzbekistan put political formations under intense pressure, on the one hand, in order to prevent the influence of radical Islamist movements that developed throughout the region as a major threat, and on the other hand, in order to maintain its own political power. This has led to increased criticism that the central government of Uzbekistan is an authoritarian regime. It is seen that democratic criteria have begun to be established in Uzbekistan with the reform operation carried out during the period of Shavkat Mirziyayev, who was elected president in 2016. In this context, it is seen that there have been important developments in the transition to a multi-party system and that political parties in the country continue their activities more easily. Therefore, today, Uzbekistan has gotten rid of the image of an authoritarian regime and has become a country that can be taken as a model in terms of applying democratic criteria.