Fusarium toksinlerinden moniliforminin toksik etkilerinde rol oynayan mekanizmalarının hücre kültüründe araştırılması
Investigation of the mechanisms involved in the toxic effects of moniliformin, a fusarium toxins, in cell culture
- Tez No: 984183
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ÖZDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
Özet
Moniliformin (MON), birçok Fusarium türü tarafından üretilen, tahıllarda yaygın görülen ve insanlar ile hayvanlar için risk oluşturan, rutinde analiz edilmeyen ve yasal olarak düzenlenmeyen, ancak görülme sıklığına dair kanıtları hızla artan bir 'emerging' mikotoksindir. MON, pirüvat dehidrojenazı inhibe ederek hücresel enerji metabolizmasını bozmakta ve özellikle kalbi hedef almaktadır; ancak toksik etki mekanizması hala tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu nedenle, doktora tez çalışmasında sıçan kardiyomiyoblast hücresi olan H9c2 hücre dizisi üzerinde MON'un mitokondriyal toksisite potansiyelinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. H9c2 hücrelerinde 24 saat uygulanan 0–400 µM MON maruziyeti sonucunda, MTT testi ile IC50 değerinin 400 µM'den büyük olduğu tespit edildi. Mitokondriyal toksisite değerlendirmesi için H9c2 hücrelerine 24 saat boyunca 10, 25 ve 50 µM konsantrasyonlarında MON maruziyeti yapıldı. 10, 25 ve 50 µM konsantrasyonlarda MON maruziyetinin mitokondriyal toksisitede rol alan genler (PINK1, Parkin, p62, OPA1, MFN1, MFN2, LC3-II, FIS1 ve DRP1) ve ER stresi ile ilişkili genlerin (ATF4, CHOP, GRP78) ekspresyon seviyelerini önemli ölçüde değiştirdiği gösterildi. Mitokondriyal membran potansiyelinin 25 ve 50 µM konsantrasyonlarda sırasıyla %18,86 ve %21,23 oranında anlamlı azalmanın yanı sıra hücre içi ATP seviyesinde 50 µM konsantrasyonda %21,97 oranında anlamlı azalma olduğu tespit edildi, ancak total mitokondri kütlesinde kontrole kıyasla anlamlı bir değişiklik olmadığı gözlendi. Flow sitometri kullanılarak yapılan reaktif oksijen türlerinin tayininde 50 µM konsantrasyonda %49,51 oranında anlamlı artış bulundu. MON maruziyeti yapılan H9c2 hücrelerinde apoptotik ve nekrotik değişiklikler gözlenmedi. Mitokondriyle ilişkili genlerin ekspresyonunun artması, MON'un mitokondriyal toksisite üzerindeki etkisini göstermektedir. Mitokondriyal işlev bozukluğunun apoptozdan bağımsız bir mekanizma yoluyla meydana gelebileceği düşünülmektedir. Doktora tez çalışmasından elde edilen sonuçlar ile MON'un mitokondriyal toksisite üzerine etkilerinin aydınlatılması 'emerging' mikotoksinler açısından literatüre önemli bir katkı sağlanması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Moniliformin (MON) is an“emerging”mycotoxin produced by many Fusarium species, commonly found in cereals and posing a risk to both humans and animals; although it is not routinely analyzed or regulated, evidence of its occurrence is rapidly increasing. MON disrupts cellular energy metabolism by inhibiting pyruvate dehydrogenase and primarily targets the heart; however, its toxic mechanism of action has not yet been fully elucidated. Therefore, this PhD thesis aimed to evaluate the mitochondrial toxicity potential of MON in the rat cardiomyoblast cell line H9c2. As a result of 24h exposure of H9c2 cells to MON at concentrations of 0–400 µM, the IC50 value was determined to be greater than 400 µM using the MTT assay. For mitochondrial toxicity evaluation, H9c2 cells were exposed to MON at concentrations of 10, 25, and 50 µM for 24 hours. It was shown that exposure to MON at 10, 25, and 50 µM significantly altered the expression levels of genes involved in mitochondrial toxicity (PINK1, Parkin, p62, OPA1, MFN1, MFN2, LC3II, FIS1, and DRP1) and genes associated with ER stress (ATF4, CHOP, and GRP78). A significant decrease in mitochondrial membrane potential was observed at 25 and 50 µM by 18.86% and 21.23%, respectively, and a significant reduction in intracellular ATP levels of 21.97% was detected at 50 µM; however, no significant change was observed in total mitochondrial mass compared to the control. In the determination of reactive oxygen species using flow cytometry, a significant increase of 49.51% was found at 50 µM. No apoptotic or necrotic changes were observed in H9c2 cells exposed to MON. These findings indicate that mitochondrial dysfunction may occur through an apoptosis-independent mechanism. The increased expression of mitochondria-related genes supports the effect of MON on mitochondrial toxicity. The results obtained from this PhD thesis are expected to make a significant contribution to the literature by clarifying whether MON causes mitochondrial toxicity among emerging mycotoxins.