Ürün tasarımında oyunlaştırma yöntemlerinin etkilerinin araştırılması
Researching the effects of gamification methods in product design
- Tez No: 984191
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜÇLÜ YAVUZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, dijital ürün tasarımında oyunlaştırma kullanımına odaklanılmakta ve karar alma süreçlerinin nasıl şekillendiğini tasarımcı perspektifinden incelenmektedir. Araştırmanın kuramsal boyutunda oyunlaştırma kavramı çok yönlü olarak ele alınmış, dijital ortamlarda kullanımına ilişkin güncel akademik çalışmalar incelenmiştir. Oyunlaştırma, kullanıcı katılımını, etkileşimi ve deneyim kalitesini artırmak amacıyla dijital ortamlarda giderek daha yaygın biçimde kullanılmaktadır. Bu bağlamda araştırmanın temel amacı, oyunlaştırma karar sürecinde tasarımcıların kullanıcı ihtiyaçları, yönetici yönlendirmeleri ve firma beklentileri arasındaki ilişkiyi nasıl yönettiklerini ve yönlendirdiklerini ortaya koymaktır. Çalışmada, oyunlaştırma uygulamalarında aktif rol alan tasarımcılardan anket ve yarı yapılandırılmış mülakat yöntemleriyle veri toplanmıştır. Çalışmanın nitel bulguları, mekanizma seçiminin yalnızca“ne işe yarar?”sorusuyla değil,“hangi koşullarda ve neden işe yarar?”sorusuyla ele alınması gerektiğini göstermiştir. Ayrıca hizmet tipine göre farklı oyunlaştırma mekanizmalarının tercih edildiği ve firma beklentilerinin karar sürecini doğrudan etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma, dijital ürün tasarımında oyunlaştırmanın çok paydaşlı doğasına vurgu yaparak tasarımcı bakış açısından metodolojik bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the use of gamification in digital product design and how this process is shaped from the designer's perspective. The theoretical dimension of the research addresses the concept of gamification in a multifaceted manner and reviews current academic studies on its use in digital environments. Gamification is increasingly used in digital environments to enhance user participation, interaction, and experience quality. In this context, the main objective of the research is to reveal how designers balance user needs, managerial directives, and company expectations in the gamification decision-making process. Data was collected from designers actively involved in gamification applications through surveys and semi-structured interviews. The findings show that gamification decisions are determined not by a single actor, but through the interaction of designers, users, and managers. Furthermore, it was concluded that different gamification mechanisms are preferred depending on the type of service and that company expectations directly influence the decision-making process. By emphasizing the multi-stakeholder nature of gamification in digital product design, the study offers a methodological contribution from a designer's perspective.