Vücûh ve nezâir ilmi ile Yahyâ b. Sellâm'ın et-Tesârif adlı eseri
The science of vucûh and nazâir and the work called et-Tesârif by Yahyâ b. Sellâm
- Tez No: 984208
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ZAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Kur'ân-ı Kerîm, İslâm ilimlerinin temel kaynağı olarak tarih boyunca birçok ilmin doğmasına zemin hazırlamış, bu ilimler Kur'ân'ın daha doğru ve derinlikli bir biçimde anlaşılmasına katkı sağlamıştır. Bu ilimlerden biri olan vücûh ve nezâir ilmi, Kur'ân'daki lafızların farklı anlam boyutlarını inceleyerek metnin anlam çeşitliliğini ortaya koymaktadır. İlk dönemlerde şekillenmeye başlayan bu ilim, zamanla gelişerek sistematik bir yapıya kavuşmuş ve sahâbe dönemine kadar uzanan köklü geçmişiyle değerini ortaya koymuştur. İlmin gelişiminde erken dönem eserlerinin önemli bir rolü bulunmaktadır. Bu bağlamda Yahyâ b. Sellâm et-Teymî'ye nispet edilen et-Tesârif adlı eser, vücûh ve nezâir literatüründe özgün yönleriyle öne çıkmaktadır. Eserin başlığı, muhtevasıyla uyumlu olup müellifin konuya derin vukufiyetini yansıtmaktadır. Ayrıca eserde hadislere ve sahâbe görüşlerine yer verilmesi, kıraat farklılıklarının aktarılması ve esbâb-ı nüzûl çerçevesinde yapılan açıklamalar, eserin bu ilim dalındaki önemini ve katkısını açıkça göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Holy Qur'an, as the primary source of Islamic sciences, has led to the emergence of various branches of knowledge throughout history. These sciences have aimed to ensûre a deeper and more accurate understanding of the Qur'an, and each has held an indispensable place within its respective field. One such branch is the science of wujuh and naza'ir, which deals with the different meanings of words in the Qur'an and reveals the semantic variations within the text. This discipline began to take shape in the early periods and gradually developed into a systematic structure. Its roots trace back to the era of the Companions, reflecting the significance of field. Early works played a crucial role in its development, and in this context, the work titled at-Tasārīf, attributed to Yahyā b. Sallām, has been examined. At-Tasārīf stands out for its originality in the field of wujuh and naza'ir. The title of the work reflects its content and demonstrates the author's expertise on the subject. Furthermore, the inclusion of hadiths, opinions of the Companions, references to variant readings (qirā'āt), and explanations in the context of reasons for revelation (asbāb al-nuzūl) all highlight the scholarly depth of the work.