Beliren yetişkinlikte cinsel içerikli mesajlaşmanın gönderen ve alıcı rolleri açısından incelenmesi
An examination of sexual texting in emerging adulthood in terms of sender and receiver roles
- Tez No: 984215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ TOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Psychology, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerde cinsel içerikli mesajlaşmayı psikososyal değişkenlerle birlikte incelemektir. Çalışma dört aşamalı karma modelle yürütülmüştür. İlk iki aşamada, 309 kişiden alınan puanlar doğrultusunda seçilen 22 katılımcıyla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler fenomenolojik olarak analiz edilmiş ve cinsel içerikli mesajlaşmanın merak, ilgi görme ve yakınlık kurma isteğiyle başladığı, süreçte güç, kontrol, utanç, kaygı ve kimi zaman dini ve kültürel çatışmaların da deneyimin bir parçası olduğu bulunmuştur. Üçüncü aşamada Cinsel İçerikli Mesajlaşma Rolleri Ölçeği geliştirilmiş ve üç alt boyut ile 12 maddeden oluşan geçerli ve güvenilir bir yapı elde edilmiştir. Dördüncü aşamada 428 katılımcıyla kurulan yapısal eşitlik modeli incelenmiş ve değişkenler arasındaki ilişkiler test edilmiştir. Sonuçlarda zorbalığın kabul, dikkat, sosyal öğrenme, manipülasyon ve beden utancı üzerinde etkili olduğu; kabulün sosyal öğrenme ve dikkatle ilişkili olduğu; gönderici, alıcı ve çift rol gruplarında yolların farklılaştığı görülmüştür. Genel olarak cinsel içerikli mesajlaşmanın bireysel özellikler, sosyal öğrenme, zorbalık ve rol farklarıyla birlikte şekillenen çok boyutlu bir davranış olduğu sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine sexting among individuals in the emerging adulthood period together with psychosocial variables. The study was conducted through a four-stage mixed-methods model. In the first two stages, semi-structured interviews were conducted with 22 participants selected based on the scores obtained from 309 individuals, and the data were analyzed phenomenologically. The analysis showed that sexting begins with curiosity, a desire for attention, and an effort to establish closeness, and that experiences of power, control, shame, anxiety, and sometimes religious and cultural conflict may also accompany the process. In the third stage, the Sexting Roles Scale was developed, and a valid and reliable structure consisting of three subdimensions and 12 items was obtained. In the fourth stage, a structural equation model was tested with 428 participants, and the relationships among the variables were examined. The results showed that bullying predicted acceptance, attention, social learning, manipulation, and body shame; acceptance was associated with social learning and attention; and the path coefficients differed across sender, receiver, and dual-role groups. Overall, the findings indicate that sexting is a multidimensional behavior shaped by individual characteristics, social learning, bullying, and role differences.