İbnü'l-Arabî'nin güzellik anlayışı
Aesthetic understanding in Ibn Arabi's thought
  1. Tez No: 984229
  2. Yazar: SERKAN DENKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURREZZAK TEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
Özet
İnsan, dünya sahnesinde yer aldığı günden beri, merakıyla pek çok şeyi araştırmış, soruşturmuş ve kendisine gönül rahatlığı verecek şeyleri bulmaya çalışmıştır. Karşı karşıya kaldığı ya da tecrübe ettiği her objeyi anlamlandırma çabasında olmuş, ona güzel, çirkin, iyi, kötü, faydalı vb. estetik değerler yüklemiştir. Bu estetik değerlerden en önemlisi ise kuşkusuz güzellik değeridir. Estetiğin ele alıp incelediği güzellik fenomenini felsefî bir sorun olarak ilk kez Yunanlı filozoflar ele almış ve bu sorun üzerine tefekkür edip eserler vermişlerdir. İbnü'l-Arabî ise güzelliği, hissî yönünü ihmal etmeden etik, estetik ve metafizik bir eksende incelemiştir. Onun düşüncesinde güzellik, tasavvufî terbiye sonucu elde edilen keşfî tecrübenin, varlığı idrakteki tesirleri bağlamında ele alınır. İbnü'l-Arabî düşüncesinde insanın muhtelif hissî ve ruhî halleri, estetik hayatı olduğu kadar etik hayatı, hatta tanrı ve varlık anlayışını da tayin edici keyfiyettedir. Dahası İbnü'l-Arabî düşüncesi, aşk sayesinde ruhlardaki güzelliğe, ruhlardaki güzellikten de eylemdeki güzelliğe ve neticede mutlak güzelde yani tanrıda yok oluşa geçişi mümkün görür. Bu sebeple İbnü'l-Arabî düşüncesinde metafizik, estetik ve etik arasındaki bağ oldukça kuvvetlidir. Bu düşünceye göre âlemdeki her şeyde Allah'ın Cemâl ismini alan ilâhî güzellik vardır. Güzellikten başka bir şey yoktur, zira Allah âlemi ve âdemi ancak kendi suretinde yaratmıştır ve O güzeldir. Böylece bütün âlem güzeldir. Güzellik, Allah'ın varlığa gösterdiği rahmetin ve lütfun bir sıfatıdır. Bu birlik feyezanından kaynaklanan güzellik, insan-ı kamilde, kadında, doğada vb. olduğu gibi tüm varlığı kapsar ve aslında bu birleyici güzelliğe“Cemalî Vahdet”denir. Bu tezde, İslam'ın ihsan boyutu olan tasavvuf alanında bir kurucu düşünür, muhakkik ve sufi metafizikçi olan İbnü'l-Arabi'nin;“bir estetik anlayışın olduğunu söylemek mümkün müdür? Eğer bu imkân varsa İbnü'l-Arabi için güzel ve çirkin nedir? Tanrısal güzelliğin tecellisi ne demektir? Güzellik ve aşk arasındaki ilişkiyi sezmede nasıl bir algı önerilebilir? Tanrı'nın varlığını temellendirmede estetiğin bir rolü var mıdır”sorularına cevaplarını, onun düşünce evreni çerçevesinde ele alıp değerlendireceğiz.
Özet (Çeviri)
Since the day humans emerged on the world stage, they have explored and questioned many things out of curiosity, seeking to find things that would bring them peace of mind. They have striven to make sense of every object they encounter or experience, ascribing aesthetic values such as beautiful, ugly, good, bad, beneficial, and so on. The most important of these aesthetic values is undoubtedly the value of beauty. The phenomenon of beauty, which aesthetics examines, was first addressed as a philosophical problem by Greek philosophers, who then contemplated and wrote works on it. Ibn Arabi, on the other hand, examined beauty within an ethical, aesthetic, and metaphysical framework, without neglecting its emotional aspect. In his thought, beauty is considered within the context of the effects of the exploratory experience gained through Sufi training on the perception of existence. In Ibn Arabi's thought, human beings' various emotional and spiritual states determine not only their aesthetic life but also their ethical life, and even their understanding of God and existence. Furthermore, Ibn Arabi's thought sees the transition to beauty in souls through love, from beauty in souls to beauty in action, and ultimately to annihilation in absolute beauty, that is, in God. Therefore, the connection between metaphysics, aesthetics, and ethics is quite strong in Ibn Arabi's thought. According to this thought, everything in the universe possesses the divine beauty called God's Beauty. There is nothing but beauty, for God created the universe and mankind in His own image, and He is beautiful. Thus, the entire universe is beautiful. Beauty is an attribute of God's mercy and grace to existence. The beauty that stems from this outpouring of unity encompasses all of existence, including the perfect human being, women, nature, and so on. In fact, this unifying beauty is called“Unity of Beauty.”In this thesis, we will examine and evaluate the answers to the questions of Ibn al-Arabi, a founding thinker, scholar, and Sufi metaphysician in the field of Sufism, the human dimension of Islam, within the framework of his thought universe:“Is it possible to say that there is an aesthetic understanding? If so, what are beautiful and ugly for Ibn al-Arabi? What does the manifestation of divine beauty mean? What kind of perception can be suggested for perceiving the relationship between beauty and love? Does aesthetics play a role in establishing the existence of God?”