Türkiye'de ve Kırgızistan'da öğretmen eğitimi programlarının karşılaştırılması
Comparison of teacher training programs in Turkey and Kyrgyzstan
  1. Tez No: 984230
  2. Yazar: OMURKAN SHAMSHIEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜNKAR KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye ve Kırgızistan öğretmen yetiştirme programlarındaki hizmet öncesi eğitim, öğretmen atama süreçleri ve öğretmenlerin hak ve yasal sorumlulukları gibi başlıklar üzerinden, iki ülkenin programlarının benzerlik ve farklılıklarının belirlenmesi ve her iki ülke için katkı sağlayacak önerilerin sunulması amaçlanmıştır. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi ile desteklenmiş fenomenolojik çalışma deseninde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, betimsel analiz yöntemi kullanılarak Türkiye ve Kırgızistan'ın öğretmen eğitimi programları ve sistemlerine ait dökümanlar ve öğretim elemanları ile yapılan görüşmelerden elde edilmiştir. Bulgular, Türkiye'de öğretmen yetiştirme sürecinin yüksek düzeyde standartlaştırılmış, merkezi sınavlar ve belirgin kariyer basamaklarıyla yapılandırılmış olduğunu; buna karşılık Kırgızistan'da sistemin daha esnek, yerel yönetimlerin etkisinin daha belirgin olduğu ve kurumlar arasında uygulama farklılıklarının bulunduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak, her iki ülkede öğretmen eğitimi politikalarının geliştirilmesi, uygulama temelli deneyimlerin artırılması ve öğretmenlerin mesleki yeterliklerinin güçlendirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the similarities and differences between teacher training programs in Turkey and Kyrgyzstan, focusing particularly on pre-service training, teacher appointment processes, and teachers' rights and legal responsibilities, and to offer recommendations that will contribute to both countries. The study was conducted using a phenomenological research design supported by document analysis, a qualitative research method. Data were obtained from documents related to teacher education programs and systems in Turkey and Kyrgyzstan, and from interviews with faculty members, using descriptive analysis methods. The findings revealed that the teacher training process in Türkiye is highly standardized, structured with centralized exams, and has clearly defined career paths; in contrast, the system in Kyrgyzstan is more flexible, the influence of local administrations is more pronounced, and there are differences in implementation between institutions. In conclusion, recommendations are offered for improving teacher education policies, increasing practice-based experiences, and strengthening teachers' professional competencies in both countries.