Saimbeyli fayı morfotektonik özellikleri
Morphotectonic features of the Saimbeyli fault
- Tez No: 984262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHTEREM KÜÇÜKÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışma Adana İli Saimbeyli Fay segmenti üzerinde gerçekleştirilecektir. Çalışmanın ana odağı Saimbeyli Fay segmentidir. Çalışma boyunca kullanılan veriler arazi çalışması ile aletsel ölçümler sonrası elde edilecektir. Öncelikle arazinin paleosismolojik ve morfotektonik veriler elde edilerek sonrasında ArcMap ortamına aktarılacaktır. Aktarılan veriler karşılaştırılarak değerlendirilecektir. Bu analizler sonrasında geçmiş zamanda meydana gelen depremler ve gelecekte meydana gelmesi muhtemel depremler tahmin edilmeye çalışılacaktır. Bu sayede gelecekte Saimbeyli Fay segmentinde oluşabilmesi muhtemel depremin meydana getirebileceği zararlara ilişkin önlem alınabilecektir.
Özet (Çeviri)
The study will be carried out on the Adana Province Saimbeyli Fault segment. The main focus of the study is the Saimbeyli Fault segment. The data used throughout the study will be obtained after field work and instrumental measurements. First of all, paleoseismological and morphotectonic data of the land will be obtained and then transferred to the ArcMap environment. The transferred data will be compared and evaluated. Following these analyses, earthquakes that have occurred in the past and earthquakes that are likely to occur in the future will be tried to be predicted. In this way, precautions can be taken regarding the damages that may be caused by earthquakes that may occur in the Saimbeyli Fault segment in the future.