Betonarme perde duvarların patlama etkisi altındaki davranışlarının deneysel ve numerik analizle incelenmesi
Experimental and numerical investigation of the behavior of reinforced concrete shear walls under blast effects
  1. Tez No: 984290
  2. Yazar: ZAFER TORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada patlama sonrası oluşan şok dalgasının beton yapı elemanları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Patlama hakkında genel bilgiler verilerek, LS-DYNA sonlu elemanlar yazılımı ile literatürde farklı yapı elemanları için yapılmış deneysel çalışmaların doğrulaması yapılmıştır. Buna ilave olarak patlama etkisi altındaki perde yapı elemanlarının değişen beton basınç dayanımı, patlayıcı miktarı ve mesafesi altındaki dayanımları deneysel ve numerik analizlerle incelenmiştir. Beton basınç dayanımının artırılmasının yer değiştirmeler yönünden sağladığı fayda ortaya konulmuştur. Tezin son bölümünde ise şok dalgası etkilerinden korunmak için ana taşıyıcı eleman ile patlayıcı arasına koruyucu bir eleman yerleştirme öneri sunulmuş ve öneri Ls-Dyna sonlu elemanlar programı kullanılarak yapılan analizler ile doğrulanmıştır. Her bölümdeki çalışmaların sayısal sonuçları Ls-Dyna yazılımı ile doğrulanarak patlayıcı üreten tesislerin, patlamaya maruz kalabilecek askeri, siyasi ve idari yapıların tasarımında patlayıcı etkisinin hesaplanmasının güvenilir sonuçlar vereceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the shock wave generated by an explosion on concrete structural members is investigated. After providing general information about explosions, experimental studies from the literature on various structural members are validated using the LS-DYNA finite element software. In addition, the response of reinforced concrete shear wall elements under blast loading is examined experimentally and numerically for varying concrete compressive strength, explosive charge, and standoff distance. The benefits of increasing concrete compressive strength in terms of reduced displacements are demonstrated. In the final chapter of the thesis, a protective element placed between the primary load-bearing member and the explosive is proposed to mitigate shock-wave effects; the proposal is validated by analyses performed with the LS-DYNA finite element program. Numerical results in each chapter are corroborated with LS-DYNA, showing that accounting for explosive effects yields reliable results for the design of explosive-manufacturing facilities and military, political, or administrative buildings that may be exposed to blasts.