Kronik lateral epikondilitli bireylerde, motor öğrenme egzersizlerinin, motor imgeleme, fonksiyon, ağrı ve kavrama kuvveti üzerine etkisi
The effect of motor learning exercises on motor imagery, function, pain and grip strength in individuals with chronic lateral epicondylitis
- Tez No: 984301
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYİR SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kronik lateral epikondilitli (LE) bireylerde, konvansiyonel fizyoterapiye ek olarak uygulanan motor öğrenme tabanlı egzersizlerin, motor imgeleme, fonksiyon, ağrı ve kavrama kuvveti üzerindeki etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya kronik LE tanılı 46 birey dahil edildi ve katılımcılar randomize yöntemle iki gruba ayrıldı. Motor Öğrenme Grubu'na (n=23) 6 hafta boyunca, haftada 2 seanş, geliştirilen ZEHand sistemi kullanılarak motor öğrenme tabanlı egzersizler (kullanıma bağlı, öğretici ve sensorimotor adaptasyona dayalı) uygulandı. Kontrol Grubu'na (n=23) ise 6 hafta boyunca, haftada 5 gün eksantrik kuvvetlendirme ve ekstansör karpi radialis brevis (EKRB) kası için statik germe egzersizlerinden oluşan konvansiyonel egzersiz programı uygulandı. Katılımcıların motor imgelemeleri Recognise™ uygulaması ile fonksiyonları Hasta Değerlendirmeli Tenisçi Dirseği Değerlendirmesi (PRTEE) anketi ile, ağrıları Görsel Analog Skala (GAS) ile kavrama kuvveti ise hidrolik el dinamometresi ile uygulama öncesi ve sonrası değerlendirildi. Bulgular: Çalışma sonucunda, her iki grupta da 6. haftada istirahat, aktivite ve gece ağrısında, PRTEE puanlarında, kavrama kuvvetinde ve motor imgeleme performansında istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler gözlendi (p<0.05). Gruplar arası karşılaştırmada ise, Motor Öğrenme Grubu'nun, Kontrol Grubu'na kıyasla istirahat ağrısını daha fazla azalttığı (p=0.039), kavrama kuvvetini daha fazla artırdığı (p=0.018) ve motor imgeleme performansında (doğruluk artışı, p=0.004; reaksiyon süresi azalışı, p=0.011) daha belirgin iyileşme sağladığı tespit edildi. Aktivite ağrısı, gece ağrısı ve PRTEE puanlarındaki iyileşme ise gruplar arasında benzerdi (p>0.05). Sonuç: Mevcut bulgular hem motor öğrenme tabanlı egzersizlerin hem de eksantrik egzersizlerin kronik LE'de etkili tedavi seçenekleri olduğunu göstermektedir. Ancak, motor öğrenme tabanlı egzersizlerin, istirahat ağrısının azaltılmasında, kavrama kuvvetinin artırılmasında ve motor imgeleme performansının iyileştirilmesinde geleneksel eksantrik egzersizlere kıyasla daha üstün bir etkiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the effects of motor learning exercises, applied in addition to conventional physical therapy, on motor imagery, function, pain, and grip strength in individuals with chronic lateral epicondylitis (LE). Materials and Methods: The study included 46 individuals diagnosed with chronic LE, and participants were randomly assigned to two groups. The Motor Learning Group (n=23) underwent motor learning exercises (usage-dependent, instructional, and sensorimotor adaptation-based) using the developed ZEHand system for 6 weeks, twice a week. The Control Group (n=23) underwent a conventional exercise program consisting of eccentric strengthening and static stretching exercises for the extensor carpi radialis brevis (ECRB) muscle, administered five days per week for 6 weeks. Participants' motor imagery was assessed using the Recognise™ application, their function was assessed using the Patient-Rated Tennis Elbow Evaluation (PRTEE) questionnaire, their pain was assessed using the Visual Analog Scale (VAS), and their grip strength was assessed using a hydraulic hand dynamometer before and after the intervention. Results: The study results showed statistically significant improvements in rest pain, activity pain, night pain, PRTEE scores, grip strength, and motor imagery performance in both groups at week 6 (p<0.05). In the intergroup comparison, the Motor Learning Group was found to have reduced rest pain more significantly (p=0.039), increased grip strength more significantly (p=0.018), and achieved more pronounced improvement in motor imagery performance (increase in accuracy, p=0.004; reduction in reaction time, p=0.011). Improvements in activity pain, night pain, and PRTEE scores were similar between groups (p>0.05). Conclusion: Current findings indicate that both motor learning exercises and eccentric exercises are effective treatment options for chronic LE. However, it has been concluded that motor learning exercises have a superior effect compared to traditional eccentric exercises in reducing resting pain, increasing grip strength, and improving motor imagery performance.