Duruöz el indeksinin lateral epikondilitli hastalarda geçerlik ve güvenirliği
Validity and reliability of the duruoz hand index in patients with lateral epicondylitis
  1. Tez No: 623928
  2. Yazar: İBRAHİM TAKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERAT MERYEM ALKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Giriş ve Amaç: Lateral epikondilit gibi kronik dejeneratif hastalıklarda GYA'i üzerindeki etkisini objektif olarak ölçmek için standartlaştırılmış fonksiyonel değerlendirme ölçekleri kullanılmalıdır. Literatürde lateral epikondilitli hastaların fonksiyonel değerlendirmesinde kullanılan ölçeklerden biri de Duruöz El İndeksi'dir ancak; Duruöz El İndeksi'nin lateral epikondilitli hastalarda geçerliği ve güvenirliğiyle ilgili bir çalışma bulunamamıştır. Bu çalışma ile lateral epikondilitli hastalarda Duruöz El İndeksi'nin geçerliği ve güvenilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmamıza Ankara Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine en az 3 haftadır ön kolda ağrı şikâyeti ile başvuran lateral epikondilitli 18-65 yaş aralığında 78 hasta alındı. Hastalar 0,1,4. haftalarda HAQ, PRTEEQ, DASH, Duruöz El İndeksi ölçekleri ile değerlendirilip dijital hidrolik el dinamometresi ile kavrama kuvvetleri ölçüldü ve VAS ile istirahat, gece ve aktivite ağrıları sorgulandı. 1. hafta kontrole gelen 70 hastanın ve 4. hafta kontrole gelen 49 hastanın verileri ile Duruöz El İndeksi güvenirlik (Cronbach's alfa, ICC), geçerlik (görünüş, kriter, kapsam ve yapı), faktör analizleri (açımlayıcı ve doğrulayıcı) yapıldı. ES, SRM ve MDC değerleri hesaplandı. Bulgular: Çalışmamıza katılan 78 lateral epikondilitli hastanın yaş ortalaması 46,3±9.4 olup, %64,1'i kadın ve %84,6'sı sağlaktı. Duruöz El İndeksi'nin test-retest metodu ile ICC katsayıları mükemmel bulundu (ICC katsayıları; toplam=0,943; mutfak=0,950; giyim=0,888; temizlik=0,837; iş yerinde=0,942; diğer=0,937). İç tutarlılık metodu ile iyi-mükemmel tutarlıydı (Cronbach's alfa; toplam=0,90; mutfak=0,94; giyim= 0,75; temizlik= 0,70; iş yerinde= 0,88; diğer= 0,85).
Özet (Çeviri)
Objective and Aim: Standardized functional assessment scales should be used to objectively measure the effect on ADL's in chronic degenerative diseases such as lateral epicondylitis. The Duruoz Hand Index is one of the scales used in the literature for the functional evaluation of patients with lateral epicondylitis but; a study on the validity and reliability of the Duruoz Hand Index in patients with lateral epicondylitis has not been found. The aim of this study was to investigate the validity and reliability of Duruoz Hand Index in patients with lateral epicondylitis. Material and Method: Our study included 78 patients in the age range of 18-65 with lateral epicondylitis who had been admitted to the Ankara City Hospital Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic for at least three weeks with pain in the forearm. Patients were evaluated by HAQ, PRTEEQ, DASH, Duruoz Hand Index scales at 0,1,4th weeks, measured grip strength by digital hydraulic hand dynamometer and they were questioned about the pain of rest, nights and activity by VAS. Duruoz Hand Index reliability (ICC, Cronbach's alfa), validity (face, content, criteria and construct) and factor analysis (exploratory and confirmatory) were performed with 70 and 49 patients who came to the control first and forth weeks. ES, SRM and MDC values were calculated. Results: Our study involved 78 patients with lateral epicondylitis with an mean age of 46,3±9,4 whom were 84.6% right-handed, 64,1% women. ICC coefficients were perfect with the test-retest method of the Duruoz hand index (ICC coefficients; total=0,943; kitchen=0,950; wear=0,888; clean=0,837; office=0,942; other=0,937). The internal consistency method with cronbach's Alpha coefficient was well-perfectly consistent (Cronbach's alfa; total=0,90; kitchen=0,94; wear= 0,75; clean= 0,70; office= 0,88; other= 0,85).