Lateral epikondilitli hastalarda PRP ve ESWT tedavilerinin karşılaştırılması randomize kontrollü çalışma
Comparison of PRP and ESWT treatments in patients with lateral epicondylitis – a randomized controlled study
- Tez No: 508819
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMİRHAN DIRAÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Kronik lateral epikondilitli hastalarda egzersiz, ESWT ve PRP tedavilerinin ağrı, kavrama kuvveti, fonksiyonel aktiviteler üzerine etkinliğini belirlemek ve tedavilerin birbirlerine olan üstünlüklerini saptamaktır. Hastalar ve Yöntem: Prospektif, randomize ve kontrollü olarak planlanan çalışmamıza, kronik lateral epikondilit tanılı 81 hasta dahil edildi. Hastalar üç gruba randomize edildi. Her grup her gün toplam 2 set, 3 ay boyunca germe ve eksantrik güçlendirme egzersizleri tedavisini aldı. Birinci gruba sadece ev egzersizleri verildi. İkinci gruba ev egzersiz programına ek olarak, haftada 1 kez toplam 3 seans rESWT uygulaması yapılarak takip edildi. Üçüncü gruba ise egzersiz programına ek olarak 1 seans PRP uygulaması yapıldı. Hastalar tedavi öncesi (TÖ), tedavi sonrası 1.ay, 2.ay ve tedavi sonrası 3.ay kontrolünde istirahat, aktivite ve gece ağrı şiddeti VAS (Vizüel Analog Skala) ile, fonksiyonellik Kol, Omuz, El Sorunları Anketi ve Hasta Bazlı Lateral Epikondilit Değerlendirme Anketi ile, elin kavama kuvvetti dinamometre, parmak kavrama kuvveri pinçmetre ve ekstansör tendon kalınlığı ultrasonografik olarak değerlendirldi.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the efficacy of exercise, ESWT and PRP treatments on pain, grip strength and functional activities in chronic lateral epicondylitis patients and to determine the superiority of treatments to each other. Patients and Methods: Eighty-one patients with chronic lateral epicondylitis were included in the prospective, randomized and controlled study. Patients were randomized into three groups. Each group received a total of 2 sets of stretching and eccentric strengthening exercises for 3 months each day. The first group was given home exercises. In the second group, in addition to the home exercise program, one session of rESWT was given once a week for 3 weeks. In the third group, one session of PRP was performed in addition to the exercise program. Patients were evaluated prior to the treatment and on post-treatment 1 st, 2nd and 3rd months. Resting, activity and night pain severity were measured by VAS (Visual Analog Scale), functionality by Disabilities of Arm, Shoulder and Hand Survey and The Patient-Rated Tennis Elbow Evaluation, hand grip strength by dynamometer, finger gripping force by pinchmeter and extensor tendon thickness by ultrasonography.