Limanlarımızın ülke kalkınmasındaki rolü
  1. Tez No: 98432
  2. Yazar: DİDEM TEKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LALE BERKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Dünyada yük taşımacılığının büyük bölümü denizyolu ulaştırması ile yapılmaktadır. Denizyolu taşımacılığının en ucuz ve taşıma kapasitesi en fazla ulaştırma türü olduğu dünyadaki pekçok örnekten ve çeşitli istatistiklerden bilinmektedir. Hızla gelişmekte olan denizyolu taşımacılığı alt sektörü bugün artık dünyanın en büyük ekonomilerini tanımlamaktadır. Türkiye konumu itibanyle denizyolu ulaştırmasının kolaylıkla yapılabildiği bir ülkedir. Dünyadaki eğilime benzer olarak yük taşımacılığının özellikle kıtalararası olan bölümü deniz yolu ile yapılmaktadır. Toplam ithalat ve ihracatta da denizyolu taşımacılığının payı belirgindir. Ancak Türkiye limanları kapasitelerinin çok altında çalışmaktadırlar. Önemli donanım ve hinterland bağlantıları eksikleri mevcuttur. Gelişmekte olan ve dünya ekonomisi içinde önümüzdeki yıllarda kendine sağlam bir yer edinme hedefinde olan Türkiye 'de denizyolu ulaştırmasına gereken önem verilmemektedir. Çalışma kapsamında birinci bölümde, genel olarak tezin kapsamından söz edilmiştir. İkinci bölümde, dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler ile denizcilik sektörünün bu gelişmedeki yerinin değerlendirmesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde Türkiye 'deki başlıca limanlar hakkında bilgi verilmiş, dördüncü bölümde ise bu limanlardaki sorunlar aktarılmıştır. Beşinci bölüm planlı dönemde denizcilik sektörünün değerlendirmesini vermektedir. Bu değerlendirme Türkiye 'nin bir denizcilik politikasına ihtiyaç duyduğu gerçeğini ortaya koymuştur. Altıncı bölümde ise denizcilik sektörünün Türkiye 'nin ülkesel kalkınmasındaki yeri bir regresyon analizi ile açıklanmaktadır. Bu çalışmada, ekonomik kalkınmanın en önemli göstergesi olan gayri safî milli hasılaya Türkiye limanlarında yer alan belirli ticari aktivitelerin etkisi, bu etkinin kuvveti ve yönü bir regresyon analizi ile saptanmıştır. Tezin son bölümünde bu çalışmanın detayları ve sonuçlar ile yapılan bir değerlendirmeye yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The role of ports is much more comprehensive than it was before because they are most important and essential elements of an economy in transition. Ports are one of the considerable part of general transportation sector and has nowadays linked to the expanding world economy. One might say ports are means of integration to the global economic system. Various characteristics of ports make them important. First of all its hinterland and accessibility to the overseas have great role on ports. In fact the opinion that ports without these have no importance should be acceptable. On the other hand inner linkages such as links to other ports, airport and railway connections display efficiencies. Production in hinterland and logistic functions have vital role in economic development. Today ports are evenly becoming multi functional centers where maintainance and construction of ships is taking place; insurance and customs facilities are gathering and ports are being defined as offshore markets. One of the features that support the idea of ports are important by means of transportation is firstly mass transportation is available. The other one, it is the cheapest way of transportaion when considered in fuel consumption and investment basis. Actually, all port applications over the world approve so. When compared by other transportation systems; carrying a load by railway means two times and by highway ten times more energy consumption. Also in environmental aspects that the world is more concerned with for the last decade, ports are obviously environment-friendly than other systems. Policy makers have to take into account conflicting economic, ecologic, competitive and political forces. Economic development world-wide displays substantial growth. World-wide growth is defined as two-part economic integration. Part one is regional (or territorial) integration which is creation of huge markets and free-zones like European Community and Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC). And globalization is part two. Today, all over the world, trade is getting easier as a result of decrease in international barriers and tariffs, strenghtening of communication and sharing of technological experiences. In respect of ports, these developments have considerable consequences. Today countries which have the greatest shares of world-wide trade have both strong sea way linkages and strong Merchant Fleets - such as the Netherlands. In the second section, the profile of world economics given and Turkey 's economic development is expressed. XI