Sanatsal uygulama bağlamında maske, ritüel ve totem
Mask, ritual and totem in the context of artistic practice
- Tez No: 984324
- Danışmanlar: DOÇ. ZUHAL BAYSAR BOERESCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Bu tez çalışması, maske, ritüel, totem kavramlarının geçmişten günümüze geçirdiği evrimi, güncel sanat pratiği üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Kutsal ve kolektif gücün simgesi olan bu kavramlar, bireyselleşmenin ve dijitalleşmenin etkisiyle aidiyet ve kolektif bellek gibi güncel meselelerin tartışıldığı seküler alanlara kaydığını öne sürmektedir. Araştırmanın sanatsal üretimi, bu kavramsal dönüşümü somutlaştırmak üzere heykellerin toplamından oluşan bir enstalasyon (yerleştirme) alanı olarak kurgulanmıştır. Biçimsel kararlar, tezin kavramsal savı ile doğrudan ilişkilidir. Küçük ölçekli ve yarım maskeler, kimliğin kırılgan, sürekli inşa edilen ve çoğul yapısını yansıtmaktadır. Tez, çağdaş ritüelin amacının aşkın bir güce bağlamak yerine, bireyin kendi içkin özüyle yüzleşmesi olduğunu savunmaktadır. Enstalasyon olarak kurgulanan eserler, izleyicinin heykellerle etkileşime geçebileceği bir“Ritüel Meskeni”sunmayı amaçlamaktadır. Her birey kendi kişisel anıları ve duygulanımları üzerinden yeni ritüelini kurmaya davet edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the evolution of the concepts of mask, ritual, and totem from the past to the present through the lens of contemporary art practice. It argues that these concepts, symbols of sacred and collective power, have shifted to secular spaces where contemporary issues such as belonging and collective memory are discussed under the influence of individualization and digitalization. The research's artistic production is designed as an installation space comprised of sculptures to embody this conceptual transformation. The formal decisions are directly related to the thesis's conceptual argument. The small-scale, half-masks reflect the fragile, constantly constructed, and plural nature of identity. The thesis argues that the aim of contemporary ritual is not to bind oneself to a transcendent power, but rather to confront the individual with their own inherent essence. The works, designed as installations, aim to offer a“Ritual Dwelling”where the viewer can interact with the sculptures. Each individual is invited to construct their own ritual based on their personal memories and emotions.