Antroposen çağında bir bilinç oluşturma çabası olarak ekosinema üzerine inceleme
A study on ecocinema as an effort to foster awareness in the anthropocene epoch
  1. Tez No: 984323
  2. Yazar: GÖKHAN TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ İSPİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Antroposen, insan faaliyetlerinin gezegen üzerindeki derin ve kalıcı etkilerini vurgulayan bir jeolojik çağ kavramıdır. Bu çağda, insan eylemleri, ekosistemleri ve iklimi değiştiren baskın bir güç haline gelmiştir. Ekosinema ise Antroposen çağının neden olduğu çevresel krizleri ve insan-doğa ilişkisini sinematik anlatılar aracılığıyla ele alan, ekolojik bilinci artırmayı ve gezegenin kırılganlığına dair farkındalık yaratmayı amaçlayan bir sinema türüdür. Bu bağlamda, ekosinema, Antroposen'in oluşturduğu sorunları görünür kılarak, insanlığın bu sorunlara karşı tutumunu ve sorumluluğunu sorgulayan etkili bir araç işlevi görmektedir. Antroposen kavramı çerçevesinde, insan faaliyetlerinin gezegen üzerindeki yıkıcı etkileri ve bu etkilerin doğurduğu sorunları ele alan bu çalışma, ekosinema bağlamında söz konusu temsilleri incelemektedir. Bu doğrultuda insan ile biyosfer arasındaki etkileşimi analiz etmeyi amaçlayan çalışma, belgesel sinemanın ekosinema kuramı kapsamında insan kaynaklı krizleri ekosinematik temsiller aracılığıyla görünür kılmayı ve ekoeleştirel düşünce üretme sürecini ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Bu çerçevede çalışma, nitel araştırma yöntemleri doğrultusunda gerçekleştirilmiş; insan merkezli çevresel etkileri anlamaya yönelik olarak görsel ve estetik analiz, bağlamsal çözümleme ve eleştirel perspektif yaklaşımlarını içeren ekoeleştirel film analizi yöntemi uygulanmıştır. Araştırma kapsamında Racing Extinction (2015), Anthropocene: The Human Epoch (2018) ve David Attenborough: A Life on Our Planet (2020) belgeselleri görsel, bağlamsal ve eleştirel düzlemlerde incelenmiş; ekosinema anlayışının insan kaynaklı çevresel sorunları nasıl görünür kıldığı tartışılmıştır. Bu bağlamda, insan etkisinin geçmiş, şimdi ve gelecek ekseninde doğa ile kurduğu ilişkinin sonuçları değerlendirilmiş ve ekosinemanın etkili bir anlatı mecrası olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Anthropocene is a concept related to a geological epoch that emphasizes the deep and enduring impacts of human activities on the planet. In this epoch, human actions have become the dominant force that changes ecosystems and the climate. Ecocinema, thus, emerges as a genre that addresses the environmental crises brought about by the Anthropocene and explores the human-nature relationship through cinematic narratives. It aims to foster ecological awareness and to highlight the planet's vulnerability. Within this context, ecocinema functions as an effective medium that renders visible the issues generated by the Anthropocene and examines humanity's attitudes and responsibilities toward these problems. This study, framed within the concept of the Anthropocene, examines the destructive impacts of human activity on the planet and the resulting crises by focusing on their representations in ecocinema. In this way, the study seeks to highlight human-caused crises through eco-cinematic portrayals and explore how people interact with the environment by looking at the arguments made in eco-documentary films. The study adhered to qualitative research methods within this framework. The ecocritical film analysis method was applied to understand human-centered environmental impacts. This method includes visual and aesthetic analysis, contextual analysis, and critical perspective approaches. Documentary films Racing Extinction (2015), Anthropocene: The Human Epoch (2018), and David Attenborough: A Life on Our Planet (2020) were analyzed visually, contextually, and critically within the scope of the research. The discussion focused on how understanding ecocinema can make human-induced environmental problems visible. The result of the relationship between human impact and nature over time is evaluated, and it is concluded that ecocinema is an effective narrative medium.