Grafik tasarımın geleceği ve yapay zekanın grafik tasarıma etkisi: MAW Ajans müşteri uygulamaları
The future of graphic design and the impact of artificial intelligence on graphic design: Client applications of MAW Agency
  1. Tez No: 984444
  2. Yazar: MERYEM BALTACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT DURSUN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Grafik tasarım, toplumların kültürel ve ekonomik yapılarıyla paralel olarak teknolojik gelişmelerin etkisiyle sürekli bir hareket içerisindedir. Bu evrimin en belirgin unsurlarından biri olan yapay zeka, grafik tasarım paradigmalarının dönüşümünde önemli bir rol oynamakta, tasarım süreçlerinde otomatik içerik oluşturma, desen tanıma ve özelleştirme gibi katkılarının yanı sıra yapay zeka, tasarım süreçlerine hız, çeşitlilik ve yaratıcı çözümler getirmektedir. Bu araştırmada, grafik tasarımın işlevsellik ve temel unsurları (denge, orantı, hiyerarşi, görsel süreklilik, bütünlük ve vurgulama) çerçevesinde yapay zeka temelli uygulamaların etkileri araştırılmıştır. Çalışma, literatür incelemesi ve örnek uygulama değerlendirmeleri aracılığıyla, yapay zekanın geleneksel tasarım süreçlerine nasıl entegre olduğunu, bu entegrasyonun tasarımın geleceğini nasıl etkileyebileceğini ve tasarımcıların yaratıcılık kapasitelerini ne şekilde destekleyebileceğini incelemektedir. Elde edilen bulgular, yapay zeka teknolojilerinin tasarımın estetik ve fonksiyonel boyutlarını geliştirerek yeni tasarım anlayışlarının ortaya çıkmasına ön ayak olduğu göstermektedir. Sonuç olarak, yapay zeka destekli teknolojiler, grafik tasarım alanında hem geleneksel sınırlamaları aşabilen hem de tasarımcıların yaratıcı süreçlerini teşvik eden bir dönüşüm dinamiği olarak dikkat çekmektedir. Bu durum, gelecekte disiplinler arası işbirliklerinin artması ve tasarım yaklaşımının daha esnek, kullanıcı merkezli ve yenilikçi bir biçimde gelişmesi için önemli bir potansiyel taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Graphic design constantly evolves in line with cultural and economic changes in society, as well as the influence of technology. One of the most significant forces in this evolution is artificial intelligence (AI). AI plays a key role in transforming graphic design paradigms by contributing to tasks such as automated content creation, pattern recognition, and personalization. It brings speed, diversity, and new creative solutions to design processes. This study explores the impact of AI-based applications on the essential functions and principles of graphic design, including balance, proportion, hierarchy, visual continuity, unity, and emphasis. Through a review of the literature and analysis of sample applications, the research examines how AI is integrated into traditional design processes, how this integration shapes the future of design, and how it can support designers' creative capacities. The findings show that AI technologies enhance both the aesthetic and functional aspects of design, helping new design approaches to emerge. In conclusion, AI-supported technologies are not only breaking the limits of traditional methods but also fostering creativity. This transformation highlights the potential for future interdisciplinary collaborations and points toward a design approach that is more flexible, user-centered, and innovative.