Genel yetkinlik inancının kriz yönetimi üzerindeki etkisinde, örgütsel öğrenme ve algılanan içsellik statüsünün rolü: Hava yolu sektörüne yönelik bir araştırma
Examining the impact of general competency belief on crisis management: The mediating roles of organizational learning and perceived insider status in the airline industry
  1. Tez No: 984447
  2. Yazar: SEMRA ERENER ÖZALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Genel yetkinlik inancı, bireylerin karşılaştıkları zorluklarla başa çıkma ve görevlerini başarıyla yerine getirme konusunda kendilerine olan genel güvenlerini ifade etmektedir. Kriz yönetimi, beklenmedik olumsuz durumlarda, zamanında ve etkili kararlar alarak örgütsel istikrarı sürdürebilmeyi temin eden faaliyetler bütünüdür. Örgütsel öğrenme, çalışanların deneyimlerinden elde ettikleri bilgileri paylaşmalarını, çalışma arkadaşlarından öğrenmelerini, elde edilen bilgilerin örgütte kayıt altında tutulur hale getirilerek kurumun gelişimine katkı sağlamalarını kapsayan bir bilgi edinme, depolama ve aktarma sistemidir. Algılanan içsellik statüsü, çalışanların kendilerini örgütün bir parçası olarak görme ve aidiyet hissederek örgütlerine bağlı olma düzeylerini yansıtmaktadır. Çalışanların yetkinlik inançlarının ve aidiyet hissiyatlarının, örgütsel öğrenme faaliyetleriyle desteklendiği durumlarda krizlere karşı örgütsel dayanıklılığı güçlendirdiği görülmektedir. Yüksek belirsizlik ve sık yaşanan krizlerle karakterize edilen havacılık sektörünün dinamik yapısı, teknik olarak yetkin ve konusunda bilgi sahibi ve örgütüne bağlılık hisseden bir iş gücü gerektirmektedir. Araştırmanın verileri SPSS ve AMOS istatistiksel analiz programları ile yapısal eşitlik modellemesi analizleri yapılarak yorumlanmıştır. Analizler neticesinde araştırma modelinin; güvenilirliği/iç tutarlılığı olan, iyi uyum değerlerine sahip, birleşim ve ayrışım geçerlilikleri mevcut bir model olduğu tespit edilerek araştırma hipotezlerinin tamamı doğrulanmıştır. Araştırmanın,Türkiye'de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından ruhsatlandırılmış 14 hava yolunun farklı şehirlerde, farklı pozisyonlarda ve departmanlarda çalışmakta olan 324 çalışanından elde edilen verilere dayanmış olması nedeniyle Türk sivil havacılığını yansıtması, çalışmaya önemli bir özgünlük kazandırmaktadır. Daha önce birlikte ele alınmamış dört farklı değişkeni bir araya getirmesinin ise hava yolu sektöründe bütüncül bir yönetim anlayışına katkı sağlayacağı ve önemli bir boşluğu dolduracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
General competency belief refers to individuals' overall confidence in their ability to cope with challenges and successfully perform their duties. Crisis management is the set of activities that ensures organizational stability by making timely and effective decisions in unexpected adverse situations. Organizational learning is a system of acquiring, storing, and transferring knowledge that encompasses employees sharing the knowledge they gain from their experiences, learning from their colleagues, and contributing to the development of the institution by ensuring that the knowledge gained is recorded within the organization. Perceived insider status reflects the extent to which employees see themselves as part of the organization and feel a sense of belonging and commitment to their organization. It has been observed that when employees' competence beliefs and sense of belonging are supported by organizational learning activities, it strengthens organizational resilience against crises. The dynamic structure of the aviation sector, characterized by high uncertainty and frequent crises, requires a technically competent, knowledgeable, and loyal workforce. The dynamic structure of the aviation sector, characterized by high uncertainty and frequent crises, necessitates a workforce that is not only technically competent and knowledgeable but also committed to their organization. The research data were analyzed through SEM (SPSS and AMOS) confirmed the model's reliability, validity, and good fit. All eight hypotheses, tested across mediated and unmediated models, were supported. Moreover, the use of data collected from 324 employees across different cities, positions, and departments in 14 airlines licensed by the General Directorate of Civil Aviation in Turkey enhances the originality of the study. By integrating four distinct variables that have not been examined together previously, the study is expected to contribute to a holistic management perspective in the airline industry and address an important gap in the literature.