Türk mitolojisinin plastik sanatlar bölümü öğrencilerinin rölyef çalışmalarına etkisi (KKTC örneği)
The effect of Turkish mythology on the relief studies of plastic arts department students (KKTC example)
- Tez No: 984465
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, plastik sanatlar bölümünde öğrenim gören öğrencilerin, Türk Mitolojisinin sanatsal üretim süreçlerinde ortaya koydukları rölyef uygulamalarına katkısının olup olmadığını ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilen rölyef çalışmalarına yönelik uzman görüşlerinin, araştırmacı gözlemlerinin, öğrencilerin derse yönelik tutumlarının, öğrencilerin öğrenme-öğretme sürecine yönelik görüşlerinin neler olduğu ve Türk mitolojisi bilgi düzeyleri değerlendirilmiştir. Araştırmanın uygulama konusu Türk Mitolojisi ile sınırlandırılmıştır. Araştırma 2024-2025 eğitim öğretim yılı güz ve bahar döneminde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bulunan Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümünde Heykel Atölye dersi alan 16 kişiden oluşan ikinci sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Araştırma sürecinde veriler 6 haftada toplanmıştır. Araştırmada nicel ve nitel yöntemlerin birlikte ele alındığı karma desen yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri“tek gruplu ön test-son test kontrollü yarı deneysel desen”modeli, nitel verilerinde ise içerik analizi ve betimsel analiz yöntemleri kullanılarak sonuca ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, tez danışmanı, araştırmacı ve uzmanlar ile geliştirilen heykel atölye dersine yönelik likert tipi üçlü tutum ölçeği, Türk mitolojisini öğretmeye yönelik bilgi soruları (bu ölçme araçları uygulama öncesi ve sonrası olarak iki kez uygulanmıştır), yarı yapılandırılmış görüşme formu, araştırmacı günlüğü ve öğrencilerin sanatsal çalışmalarını değerlendirmeye yönelik likert tipi dereceli puanlama anahtarı kullanılmıştır. Öğrencilerin sanatsal çalışmalarının puanlanmasında kullanılan dereceli puanlama ölçeği, Yılmaz ve İnceağaç'ın (2017)“Görsel Sanatlar Eğitimi Uygulamalarında Edebiyat Ürünlerinin Etkisini Belirlemeye Yönelik Dereceli Puanlama Anahtarının (Rubrik) Geliştirilmesi”adlı makalesindeki dereceli puanlama anahtarına,“üç boyutlu ifade”,“doku ifadesi”,“mekân-uzamsal”kriter maddesi eklenerek kullanılmıştır. Heykel atölye dersine yönelik kullanılan üçlü tutum ölçeği ise, Aslantaş (2014) tarafından“Disiplinler arası Yaklaşımın Görsel Sanatlar Dersinde Uygulanmasının Etkililiği”adlı doktora tezinde geliştirdiği görsel sanatlar dersine yönelik tutum ölçeği üçlü likert tipi tutum ölçeğine dönüştürülmüş ve kriterleri aynı tutularak heykel atölye dersine yönelik olarak uygulanmıştır. Nicel veriler SPSS 23 programında Wilcoxon İşaretli sıralar testi ile yapılan analiz sonucu elde edilmiştir. Araştırmanın birinci hafta elde edilen ön rölyef uygulaması bulgularına göre, öğrencilerin rölyef tekniği bilgisine ve Türk mitolojisi konusuna hâkim olmadığı, imge çeşitliliği, üç boyutlu ifade, doku oluşturma, ayrıntılara yer verme, kompozisyon kurgusu ve yaratıcılık gibi kriterlerde yeterli olmadığı tespit edilmiştir. Derse yönelik tutumlarının ilgisiz olduğu görülmüştür. Rölyef uygulama tekniği ile Türk Mitolojisine dair verilen eğitim sonrası yapılan son uygulama rölyef çalışmalarının lehine anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Özellikle araştırmadan elde edilen verilere göre; nicel araştırma yöntemlerinden deneysel bir tür olan, tek denekli araştırma modeli içinde yer alan tek gruplu ön test-son test puanları arasında imge kullanımı (imge çeşitliliği ve zenginliği), ayrıntılara yer verme, kompozisyon kurgusu, yaratıcı düşünme (özgün ifade), üç boyutlu ifade etme becerisi, çalışmanın bütünlüğü, doku ifadesi (doku zenginliği ve doku oluşturma), mekan- uzamsal anlatım kullanımı kriterleri açısından ve Türk mitolojisi başarı testi sorularının yanıtları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık çıkmıştır. Nitel verileri oluşturan yarı yapılandırılmış görüşme sorularına verilen yanıtlar, danışman ve uzman yardımı ile içerik analizi yapılarak çözümlenmiştir. Öğrencilerin sanatsal çalışmaları ve araştırmacı günlüğü betimsel yöntemle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin rölyef tekniğine ve dersi deneyimleme sürecine yönelik keyif aldıkları, mutlu oldukları, Türk Mitolojisi konusuna ilgilerinin arttığı ve heykel atölye dersine yönelik tutumlarının geliştiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Türk mitolojisini öğrenme öğretme sürecine ve rölyef yapma tekniğine yönelik olumlu görüşler bildirerek sanatsal çalışmalarını yaparken teknikten ve Türk Mitolojisi unsurlarından faydalanacaklarını belirtmişlerdir. Araştırmanın sonuçlarına dayalı olarak çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether Turkish Mythology contributes to the relief applications produced by students studying in the Department of Plastic Arts during their artistic creation processes. In line with this purpose, the study evaluated expert opinions, researcher observations, students' attitudes toward the course, and their views on the learning-teaching process regarding the relief practices carried out. The scope of the research was limited to the subject of Turkish Mythology. The study was conducted during the 2024–2025 academic year, in both the fall and spring semesters, with 16 second-year students enrolled in the Sculpture Workshop course in the Department of Plastic Arts, Faculty of Fine Arts and Design at Near East University, Turkish Republic of Northern Cyprus. Data were collected over a six-week period. A mixed-method design integrating both quantitative and qualitative approaches was employed. Quantitative data were analyzed using a“single-group pretest-posttest quasi-experimental design,”while qualitative data were analyzed through content and descriptive analysis methods. Data collection tools included a three-point Likert-type attitude scale toward the sculpture workshop course (developed by the researcher with the guidance of the thesis advisor and field experts), knowledge questions on teaching Turkish Mythology (administered both before and after the implementation), a semi-structured interview form, a researcher diary, and a Likert-type rubric designed to evaluate students' artistic works. The rubric used to score students' artistic works was adapted from the“Development of a Rubric to Determine the Effect of Literary Works on Visual Arts Education Practices”by Yılmaz and İnceağaç (2017), with additional criteria such as“three-dimensional expression,”“texture representation,”and“spatial composition.”The three-point Likert-type attitude scale for the sculpture workshop was adapted from Aslantaş (2014), who developed the original scale in his doctoral dissertation titled“The Effectiveness of the Interdisciplinary Approach in Visual Arts Courses.”The criteria were preserved while adapting it to the context of the sculpture workshop course. Quantitative data were analyzed using the Wilcoxon Signed-Rank Test in SPSS 23. According to the findings obtained from the first-week pre-application relief works, it was determined that students lacked sufficient knowledge of the relief technique and Turkish mythology. They were also found to be inadequate in criteria such as image diversity, three-dimensional expression, texture creation, attention to detail, composition design, and creativity. Furthermore, students' attitudes toward the course were found to be indifferent. However, a statistically significant difference was observed in favor of the post-application relief works after the instruction on Turkish Mythology through the relief technique. Specifically, the results of the single-group pretest-posttest design revealed significant improvements in image usage (diversity and richness), attention to detail, composition design, creative thinking (original expression), three-dimensional expression skills, overall unity of the artwork, texture expression (richness and creation), and spatial representation criteria, as well as in students' responses to the Turkish Mythology knowledge test. Qualitative data obtained from semi-structured interview questions were analyzed through content analysis with the guidance of the thesis advisor and experts. Students' artistic works and the researcher's diary were analyzed using descriptive methods. The findings revealed that students enjoyed and felt positive about their experience with the relief technique and the course in general. Moreover, their interest in Turkish Mythology increased, and their attitudes toward the sculpture workshop course improved. Students expressed favorable opinions about both the teaching-learning process of Turkish Mythology and the relief technique, indicating that they would continue to apply the technical and mythological elements in their future artistic works. Based on these findings, several recommendations were proposed for further research and educational practice.