Alt ve üst sosyoekonomik düzeydeki 12 yaş çocuklarının akran zorbalığı ile babalık rolü arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between peer bullying and fatherhood among 12-year-old children in lower and upper socioeconomic levels
- Tez No: 984464
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK ÖĞRETİR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma alt ve üst sosyoekonomik düzeyde 12 yaşındaki çocukların akran zorbalığı rolleri ile babalarının babalık rolü algıları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma nicel araştırma türlerinden korelasyonel araştırma türündedir. Çalışma grubunu 395 çocuk ve bu çocukların babası (395) oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Akran Zorbalığı Belirleme Ölçeği Ergen Formu”ve“Babalık Rolü Algı Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler normal dağılım göstermediği için nonparametrik değerlendirme yöntemlerinden 2 bağımsız grup karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, 2'den fazla bağımsız grup karşılaştırılmasında Kruskal Wallis ve numerik değişkenler arasındaki ilişkiyi test etmek için Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgulara göre babalık rol algısının; çocuk sayısı, anne ve baba yaşı, anne ve baba öğrenim düzeyi, anne ve baba çalışma durumu, algılanan sosyoekonomik durum ve aile yapısına göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Çocuk cinsiyeti değişkeninin babalık rol algısı ile ilişkisi bulunmamıştır. Çocukların akran zorbalığı rolleri ile babaların babalık rol algısı arasındaki ilişki kurban olma alt boyutunda incelendiğinde alt sosyoekonomik düzeyde fiziksel zorbalık; üst sosyoekonomik düzeyde fiziksel ve sözel zorbalık ile arasında negatif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Bulgular zorba olma alt boyutunda incelendiğinde alt sosyoekonomik düzeyde fiziksel ve sözel zorbalık; üst sosyoekonomik düzeyde fiziksel, sözel ve cinsel zorbalık ile babaların babalık rol algısı arasında negatif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Buna karşın hem alt hem de üst sosyoekonomik düzeyde söylenti çıkarma ve yayma ile babaların babalık rol arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Bu sonuçlara göre olumlu babalık rol algısının bazı zorbalık türleri üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between the peer bullying roles of 12-year-old children from lower and upper socioeconomic levels and their fathers' perceptions of fatherhood. The study is a correlational research type among quantitative research types. The study group consisted of 395 children and their fathers (395). Data were collected using the“Personal Information Form,”the“Peer Bullying Identification Scale Adolescent Form,”and the“Perception of Fatherhood Scale.”Since the data did not show a normal distribution, nonparametric evaluation methods were used: the Mann-Whitney U test for comparing two independent groups, the Kruskal-Wallis test for comparing more than two independent groups, and Spearman correlation analysis to test the relationship between numerical variables. The findings revealed that the perception of the father role differed according to the number of children, the age of the mother and father, the educational level of the mother and father, the employment status of the mother and father, the perceived socioeconomic status, and the family structure. No relationship was found between the gender of the child and the perception of the father role. When examining the relationship between children's peer bullying roles and fathers' perceptions of their fatherhood roles in terms of victimization, a negative and significant relationship was found between physical bullying at the lower socioeconomic level and physical and verbal bullying at the upper socioeconomic level. When the findings were examined in terms of the perpetrator dimension, a negative and significant relationship was found between physical and verbal bullying at the lower socioeconomic level; physical, verbal, and sexual bullying at the upper socioeconomic level; and fathers' perceptions of their fatherhood role. In contrast, a positive and significant relationship was found between spreading rumors and fathers' perception of their fatherhood role at both lower and higher socioeconomic levels. Based on these results, it can be said that a positive perception of fatherhood has a positive effect on some types of bullying.