Gelir uzmanlarının finansal okuryazarlık düzeyleri üzerine bir araştırma
Title of the thesis: A research on financial literacy levels of revenue experts
- Tez No: 984466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜSLÜM POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finans Bilim Dalı
Özet
Finansal okuryazarlığın önemi, toplumdaki tüm bireyler ve topluluklar için giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de finansal okuryazarlığı arttırmak ve finansal eğitimleri yaygın hale getirmek amacıyla özelikle son dönemde çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda yapılan bu çalışmada finansal sistemin önemli bir ayağını oluşturan verginin toplanmasında etkin bir role sahip Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı birimlerde görev alan Gelir Uzmanlarının finansal okuryazarlık seviyelerinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı birimlerde çalışan Gelir Uzmanlarından 405 kişiye anket uygulanmıştır. Anketler“SPSS”istatistik programı ile analiz edilmiştir. Çalışmanın demografik verileri incelendiğinde medeni durum, yaş, çocuk sayısı, gelir düzeyi ve eğitim düzeyi, finansal okuryazarlık düzeyinde anlamlı farklılıklar yaratmaktadır. Özellikle evli bireyler, 36-40 yaş grubu, yüksek gelir grupları ve yüksek lisans mezunları daha yüksek finansal okuryazarlık düzeyine sahip oldukları gözlemlenmiştir. Bunun yanında Cinsiyetin finansal okuryazarlık üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of financial literacy is becoming increasingly important for all individuals and communities in society. As in many countries, various studies have recently been conducted in our country to increase financial literacy and promote financial education. In this context, this study aimed to measure the financial literacy levels of Revenue Specialists working in units affiliated with the Ministry of Treasury and Finance, who play an active role in tax collection, a crucial pillar of the financial system. For this purpose, a survey was administered to 405 Revenue Specialists working in units affiliated with the Ministry of Treasury and Finance. The surveys were analyzed using SPSS statistical software. When the demographic data in the study is examined, marital status, age, number of children, income level, and education level create significant differences in financial literacy levels. It was observed that married individuals, those aged 36-40, higher-income groups, and those with a master's degree have higher levels of financial literacy. Furthermore, gender was found to have no significant effect on financial literacy.