Temîm ed-Dârî hayatı ve rivâyetleri
Tamim al-Dari: A study of his biography and hadith transmissions
- Tez No: 984509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu tezde sahâbî olan Temîm ed-Dârî'nin hayatı, ilmî kişiliği ve hadis rivâyetleri ele alınmıştır. İlk bölümde onun aslen Arap olup Filistin'de doğduğu, hicretin dokuzuncu yılında Müslüman olduğu, Hz. Peygamber ile birlikte gazvelere katıldığı ve mescidin aydınlatılması, kıssa anlatıcılığı ile minber yapımı gibi dikkat çekici katkıları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ilmî yönü ve hadisçiliği değerlendirilmiş; kendisinden rivâyette bulunan sahabe ve tâbiûn nesli tespit edilmiştir. Ayrıca Cessâse hadisi üzerinden İsrâiliyatla ilişkilendirilmesine yönelik iddiaların isabetli olmadığı ortaya konmuş, Hz. Peygamber'in ondan hadis rivâyet etmesinin ise“büyüklerin küçüklerden rivâyeti”kaidesinin erken dönemin bir örneği olduğu belirtilmiştir. Üçüncü bölümde Kütüb-i Tis'a çerçevesinde Temîm'e nispet edilen on bir rivâyet analiz edilmiş; bunların üç tanesi sahih, altısı zayıf, biri hasen, biri ise çok zayıf bulunmuştur. Sonuç olarak Temîm ed-Dârî, hem hayatı hem de rivâyetleriyle İslâm ilim geleneğinde önemli yere sahip sahâbîlerden biri olarak değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
This study explores the life, scholarly profile, and hadith transmissions of the Companion Tamīm al-Dārī. The first chapter outlines his Arab origin, birth in Palestine, conversion to Islam in the ninth year of the Hijra, participation in the Prophet's military expeditions, and his notable contributions, such as illuminating the mosque, introducing public storytelling, and initiating the construction of the pulpit. The second chapter evaluates his scholarly standing and role in the transmission of hadith, identifying the Companions and Successors who narrated from him. The discussion also addresses the claim that his narration of the hadīth of al-Jassāsa links him to Isrā'īliyyāt, demonstrating that such assertions are not substantiated. Furthermore, the fact that the Prophet himself transmitted hadith from Tamīm is interpreted as an early precedent of the principle that“elders may narrate from juniors.”The third chapter analyzes eleven of his narrations within the framework of the Kutub al-Tis'a: four are classified as sahīh (authentic), six as ḍaʿīf (weak), one as hasan (fair), and one as very weak. The study concludes that Tamīm al-Dārī occupies an important place in the Islamic scholarly tradition, both through his life and through the hadiths he transmitted.