Öğretmenlerin mesleki iş birliği algılarının yordayıcısı olarak öğrenme merkezli liderlik
Learning-centered leadership as predictor of teachers' perceptions of professional cooperation
  1. Tez No: 984523
  2. Yazar: GÖKHAN BİLİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı resmi liselerde görev yapan öğretmenlerin öğrenme merkezli liderliği ile mesleki iş birliğine ilişkin algıları arasındaki ilişkinin çeşitli demografik değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırma, nicel araştırma desenlerinden olan ilişkisel tarama deseninde tasarlanmış bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Bağcılar ilçesindeki resmi okullarda görev yapan 407 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenlerin öğrenme merkezli liderlik ve mesleki iş birliği algılama düzeylerinin genel olarak yüksek olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin öğrenme merkezli liderlik algıları, cinsiyet, yaş, kıdem yılı ve kurumdaki hizmet süresi değişkenlerine göre farklılaşmaktadır. Cinsiyet değişkeninde erkek öğretmenlerin öğrenme merkezli liderlik algılarının kadın öğretmenlere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Yaş değişkeninde 23-25 ve 50 yaş üzeri öğretmenlerin, kıdem yılı değişkeninde 16-20 yıl kıdeme sahip öğretmenlerin ve görev yaptığı kurumdaki hizmet süresi değişkenlerinde ise 11-15 ve 16+ yıl arası deneyime sahip öğretmenlerin algı düzeylerinin diğer gruplara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenler arası mesleki iş birliği algıları incelendiğinde ise cinsiyet, kıdem süresi ve kurumdaki hizmet süresi değişkenlerine göre farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet değişkeninde kadın öğretmenlerin mesleki iş birliği algı ortalamaları erkek öğretmenlere göre daha yüksek bulunmuştur. Kıdem süresinde 6-10 yıl, kurumdaki hizmet süresinde ise 0-5 yıl arası deneyime sahip öğretmenlerin mesleki iş birliği algılarının diğer gruplara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ancak yaş değişkenine göre anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Sonuç olarak, öğrenme merkezli liderlik ile öğretmenlerin mesleki iş birliği arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu ortaya konmuştur. Öğrenme merkezli liderliğin“öğrenmeye dönük bir vizyon geliştirme”alt boyutu ile öğretmenlerin mesleki iş birliği arasında ise en güçlü ilişkinin olduğu gözlenmiştir. Yapılan analizler, öğrenme merkezli liderliğin ve alt boyutlarının, öğretmenler arası mesleki iş birliğini anlamlı bir şekilde yordadığını göstermektedir. Araştırma bulguları doğrultusunda, okullardaki takım çalışmaları, bilgi paylaşımları ve okul gelişim modellerinin öğrenme merkezli liderlik ilkeleri ile öğretmen işbirliğini merkeze alacak şekilde düzenlenmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the perception of learning-centered leadership and the perception of professional collaboration among teachers working in public high schools in terms of various variables. The study design includes the relational survey design, which is a quantitative research method. The sample of the study consisted of 407 teachers working in official high schools in the Bagcilar district of Istanbul province during the 2024-2025 academic year. The results of the study indicated that teachers' perception levels of both learning-centered leadership and professional collaboration were generally high. Teachers' perception levels of learning-centered leadership were found to significantly differ across the demographic variables which are gender, age, seniority, and length of service in the institution. Specifically, male teachers demonstrated higher perception level of learning-centered leadership compared to female teachers. Higher perception levels were specifically observed among teachers in the 23–25 and over 50 age groups, those with 16–20 years of seniority, and those with 11–15 and 16+ years of service at their current institution, when compared to the remaining groups. When examining the perception levels of professional collaboration among teachers, differences were determined according to the variables of gender, seniority period, and years of service in the current institution. Specifically, female teachers reported a higher mean of perception levels of professional collaboration compared to male teachers. Regarding seniority, teachers with 6-10 years of experience reported higher professional collaboration perception levels, while for length of service in the institution, those with 0-5 years of experience reported higher perception levels. However, no significant difference was reported based on the age variable in terms of professional collaboration. In conclusion, this study found a positive and significant relationship between learning-centered leadership and professional collaboration among teachers. The strongest correlation was found between the“developing a vision for learning”, which is a sub-dimension of learning-centered leadership, and professional collaboration. The conducted analyses demonstrate that learning-centered leadership and its sub-dimensions significantly predict professional collaboration among teachers. In line with the research findings, it is recommended that teamwork, knowledge-sharing practices, and school development models should be organized to prioritize teacher collaboration alongside the principles of learning-centered leadership.