Stratejik maliyet yönetimi aracı olarak pazara dayalı hedef maliyetleme metal sanayii işletmesinde bir uygulama
Market-based target costing as a strategic cost management tool: An application in a metal industry company
  1. Tez No: 984537
  2. Yazar: SENA ÇİLENGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET ALPTEKİN KAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde otomotiv sektörü, yapay zekâ, elektrifikasyon, otonom sürüş ve bağlantılı araç teknolojileri gibi hızlı teknolojik gelişmelerin yanı sıra çevresel gereklilikler ve değişen tüketici beklentileri nedeniyle büyük bir dönüşüm yaşamaktadır. Bu dönüşüm, üreticilerin sürdürülebilirlik, verimlilik ve rekabet gücünü artırmaya yönelik yeni stratejiler geliştirmesini zorunlu kılmaktadır. Bu stratejiler arasında hedef maliyetleme ön plana çıkmaktadır. Hedef maliyetleme, ürün geliştirme sürecinde belirlenen maliyet hedeflerine uygun bir yapıyı baştan tasarlamayı amaçlayarak maliyet etkinliği sağlar. Elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla birlikte bu yaklaşım daha da önemli hale gelmiş; otomotiv ve yan sanayi üreticilerini, kaliteyi korurken maliyetleri düşürmeye yönlendirmiştir. Çalışmada, sektörün değişen dinamiklerinin hedef maliyetleme stratejileri üzerindeki etkisi ve bu stratejilerin sürdürülebilirliği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's automotive industry is undergoing significant transformation driven by rapid technological advancements—such as artificial intelligence, electrification, autonomous driving systems, and connected vehicle technologies—along with environmental requirements and evolving consumer expectations. These changes compel manufacturers to adopt new strategies to enhance sustainability, efficiency, and competitive advantage. Among these strategies, target costing has become increasingly important. Target costing aims to design a cost-optimized structure from the early stages of product development based on predetermined cost objectives, thereby improving cost efficiency. With the rise of electric vehicles, this approach has gained even greater relevance, pushing automotive and supplier industries to reduce costs without compromising quality. This study examines how changing industry dynamics and technological developments influence target costing strategies and how the sustainability of these strategies can be ensured.