Resistance without institution: Reading the process of Iranian women's resistance against the obligatory hijab through Foucauldian power and Butler's subversive repetition
Kurumsal olmayan direniş: İranlı kadınların zorunlu hicabaya karşı direniş sürecini Foucaultçuluk gücü ve Butler'ın yıkıcı tekrarı aracılığıyla okumak
  1. Tez No: 984536
  2. Yazar: SABA RASTGARKARIMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARET KARADEMİR, DR. PINAR SARIGÖL GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışma, 1979 Devrimi sonrası İranlı kadınların zorunlu başörtüsüne karşı direniş sürecini incelemeyi amaçlamaktadır. İranlı kadınların zorunlu başörtüsü yasasına karşı direnişinde iniş ve çıkışlar olmuştur. Nihayetinde bu süreç, eleştirel sosyal dönüşümlerin izlediği“Kadın, Yaşam, Özgürlük”ayaklanmasına yol açmıştır. Bu çalışmanın inceleme konusu olan direniş, kurumsal destekten yoksun bir direniştir; yani, kadınların günlük hayatlarına işlenmiş bireysel direnişlerdir. İranlı kadınların kademeli direnişinin doğasını incelemek için çalışma iki ana soruya odaklanmaktadır. Birincisi, İranlı kadınların karşılaştığı gücün doğasını Foucaultcu perspektiften araştırmaktadır. Foucaultcu bir bakış ile, bu çalışmada güç, özneleri disipline ederek ve onları normlar/Yasa ağı içinde kontrol ederek işleyen bir kuvvet ilişkileri ağı olarak ele alınmaktadır. Ardından, İranlı kadınların zorunlu başörtüsüne nasıl direndiği sorusuna yanıt olarak, çalışma onların direnişini Judith Butler'ın yıkıcı tekrar ve parodi kavramları aracılığıyla incelemektedir. Bu, sistemin içinde gerçekleşen, ancak vii normları uygunsuz bir şekilde alıntılamaktan doğan bir direniş türüdür. İranlı kadınlar, normları uygunsuz bir şekilde yineleyerek, kuvvet ilişkileri ağı içindeki normların yapısökümüne yol açan bir öz-dönüşüm sürecinden geçmiştir. Normlar ağındaki bu kopma, gücün stratejilerini daha şiddetli veya daha ılımlı hareket ederek değiştirmesine neden olmuştur. Başörtüsü dönüşümü sürecinin incelenmesi,“Kadın, Yaşam, Özgürlük”hareketinin ardındaki nedenleri ve sonuçlarını araştırmaya kısmen yardımcı olaması açısından değerlidir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the process of Iranian women's resistance against the obligatory hijab after the 1979 Revolution. Iranian women's resistance against the obligatory hijab Law had ups and downs. It led to the uprising of“Women, Life, Freedom”, which was followed by critical social transformations. The resistance, as the subject of scrutiny in this study, is a resistance without institution; that is, individual resistances interwoven in women's daily lives. To examine the nature of the gradual resistance of Iranian women, the study focuses on two main questions. Firstly, it studies the nature of power that Iranian women face from the Foucauldian perspective. Following him, power, in this study, is a network of force relations that operates with disciplining subjects and controlling them in a web of norms/ the Law. Then, answering how Iranian women resisted the obligatory hijab, the study examines their resistance through Judith Butler's subversive repetition and parody. This is a kind of resistance fed within the system, but it occurs by citing norms inappropriately. Iranian women have undergone a process of self-transformation that led to the v deconstruction of the norms within the network of force relations by reiterating the norms inappropriately. The rupture in the web of norms caused power to change its strategies, whether by acting more violently or moderately. Studying the process of the hijab transformation can partly help study the reasons behind the“Women, Life, Freedom”movement and its consequences.