Türkiye ve seçili Avrupa Birliği ülkelerinde haftalık çalışma süresinin azaltılması bağlamında işgücü piyasalarının esnekleştirilmesi
Flexibilization of labor markets in Turkey and selected European Union countries in the context of the reduction of weekly working hours
  1. Tez No: 984539
  2. Yazar: TUĞBA KARTAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN GÜLCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, çalışma süresinin tarihsel evrimini ve modern işgücü piyasalarındaki esnekleşme eğilimlerini incelemektedir. İlkel toplumlardan itibaren çalışma, toplumların ekonomik ve sosyal yapısına bağlı olarak farklı anlamlar kazanmış; Sanayi Devrimi ile birlikte ücretli emek yaygınlaşarak modern işçi sınıfının oluşmasına zemin hazırlamıştır. 20. yüzyılda sendikal hareketler, sosyal politika düzenlemeleri ve uluslararası normlar sayesinde çalışma süreleri kısalmış, haftalık tatil ve ara dinlenme hakları yasal güvence altına alınmıştır. Günümüzde ise teknolojik gelişmeler ve verimlilik artışı, dört günlük çalışma haftası gibi esnek ve atipik modelleri gündeme taşımaktadır. Bu kapsamda tez, Türkiye ve seçili Avrupa Birliği ülkelerindeki çalışma sürelerine ilişkin uygulamaları karşılaştırmalı bir perspektifle ele almakta ve çalışma süresinin azaltılmasının ekonomik, sosyal ve işgücü piyasaları üzerindeki etkilerini değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the historical evolution of working time and the trend toward flexibilisation in modern labour markets. Since early societies, work has taken on different meanings depending on communities' economic and social structures; with the Industrial Revolution, wage labour became widespread, paving the way for the emergence of the modern working class. In the twentieth century, trade union movements, social policy reforms, and international norms shortened working hours and placed weekly rest and break entitlements under legal protection. Today, technological advances and productivity gains have brought flexible and atypical models—such as the four-day workweek—to the fore. Within this scope, the thesis adopts a comparative perspective on working-time practices in Turkey and selected European Union countries and evaluates the economic, social, and labour-market effects of reducing working time