İleri yaş dejeneratif omurga hastalarında spinal enstrümantasyon sonrası gelişen proksimal bileşke kifozu için risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors for proximal junctional kyphosis developing after spinal instrumentation in elderly patients with degenerative spine disease
- Tez No: 984540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA EGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ileri yaşa bağlı gelişen dejeneratif omurga hastalığı nedenyle SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ortopedi ve Travmatoloji Klniğinde yapılan spinal enstrümantasyon Sonrasında post-op takiplerde gelişen proksimal bileşke kifozu için risk faktörlerini değerlendirmek ve bunları kendi içinde karşılaştırmaktır. Konu: Yaşam beklentisini uzaması ile birlikte ileri yaş spinal deformite görülme sıklığı artmıştır. Yetişkin spinal deformiteler bel ve kalça ağrısına neden olan ve ciddi şekilde yaşam kalitesini etkileyen yaygın bir rahatsızlıktır .Yaşlı nüfusun artması ile birlikte spinal cerrahiler spinal deformite düzeltme ve bununla birlikte hastanın yaşam kalitesini artırmayı amaçlamaktadır. Cerrahi tedaviler spinal deformite ve dejeneratif omurga hastalıklarında etkili bir yöntemdir fakat cerrahi tedavi intraoperatif ve post-operatif komplikasyon risklerinide beraberinde getirir. Proksimal bileşke kifozu bu komplikasyonlardan biridir. Proksimal bileşke kifozu genelde uzun segmentli posterior füzyon sonrası görülmektedir. Enstrümentasyon ve füzyon yapılmış spinal bölüm ile geri kalan spinal bölüm arasında bileşke bölgesindeki artmış stress nedeniyle olduğu düşünülmüştür. Spinal cerrahilerde fiksasyon genelde güçlü bir düzeltme imkanı ve yüksek füzyon oranı sağlayan pedikül vidaları ile olmaktadır,bu rijit bir fiksasyon sağlamanın yanı sıra füzyon segmentinin bileşke bölgesindeki stresi artırmaktadır. Enstrümantasyon sonrası proksimal bileşke kifozu görülme sıklığı %10 -%40 arası bulunmuştur. Proksimal bileşke kifozu omurganın füzyon yapılan segmenti ile mobil segmenti arasında görülen radyolojik bir fenomendir,hastalar asemptomatik olabileceği gibi;sagittal denge kaybı,vertebral kollaps ve sinir lezyonları görülebilir. Bazı vakalarda post-op etkinliği ciddi şekilde etkileyebilen revizyon cerrahilerine ihtiyaç duyulabilir. Proksimal bileşke kifozu risk faktörlerinin bilinmesi oluşabilecek komplikasyonları önlemek ve yapılacak cerrahi planlama açısından önemlidir. (
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate and compare the risk factors for the development of proximal junctional kyphosis in patients who underwent spinal instrumentation due to degenerative spinal disease related to aging, followed post-operatively at the Orthopedics and Traumatology Clinic of SBÜ Gülhane Training and Research Hospital. Background: With the increase in life expectancy, the prevalence of spinal deformity in the elderly has also risen. Adult spinal deformities are common conditions that cause back and hip pain and severely affect the quality of life. As the elderly population increases, spinal surgeries aim to correct spinal deformities and enhance the quality of life. Surgical treatments are effective for spinal deformities and degenerative spine diseases but also carry risks of intraoperative and postoperative complications. Proximal junctional kyphosis is one of these complications, typically observed after long-segment posterior fusion. It is thought to be caused by increased stress at the junctional area between the instrumented and remaining mobile spine segments. Proximal junctional kyphosis occurs in 10% to 40% of cases after spinal instrumentation. While some patients may be asymptomatic, others may experience sagittal imbalance, vertebral collapse, or neurological complications, requiring revision surgery in severe cases. Identifying risk factors for proksimal juntional kyphosis is crucial for preventing complications and for effective surgical planning.