Ortaokul düzeyinde cebir öğrenme alanında yapılan tezlerin genel eğilimlerinin incelenmesi
An analysis of the general trends in theses on learning algebra at the middle school level
- Tez No: 984571
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVKET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Eğitim ve Öğretim, Mathematics, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, YÖK Ulusal Tez Merkezi'nde yayımlanan ortaokul düzeyinde cebir öğrenme alanına yönelik tezlerin tematik içerik analizini yaparak genel eğilimleri belirlemektir. Bu kapsamda, Ulusal Tez Merkezi'nde yayımlanan ve ortaokul düzeyinde cebir öğrenme alanını konu edinen, ilk tez yayım yılı 2006 olan çalışmalardan 2024 yılı sonuna kadar yayımlanan toplam 214 tez incelemeye dâhil edilmiştir. İncelenen tezler“Cebir Öğrenme Alanı Temalı Tez İnceleme Formu”çerçevesinde analiz edilmiştir. İlgili tezlerin; yayım yılları, tez türleri, danışmanların unvanları ve cinsiyetleri, yazarların bağlı oldukları üniversiteler ve bu üniversitelerin coğrafi bölgeleri, cebirin alt öğrenme alanları, örneklem grupları, örneklem büyüklükleri, örneklem yöntemleri, araştırma yöntemleri ve modelleri, veri toplama araçları, veri analiz yöntemleri, tezlerin amaçları ve ulaşılan sonuçları kategorileri kapsamında analiz edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde Microsoft Excel programı kullanılarak her bir kategoriye ilişkin frekans ve yüzde dağılımları hesaplanmış, elde edilen bulgular grafik ve tablolar yardımıyla ayrıntılı biçimde sunulmuştur. Araştırma bulgularına göre; tezlerin en fazla 2019 yılında yayımlandığı, yüksek lisans tezlerinin doktora tezlerine göre daha fazla olduğu, örneklem grubunda en çok 7. sınıf öğrencilerinin tercih edildiği ve örneklem büyüklüğünün genellikle 31–100 aralığında seçildiği belirlenmiştir. Ayrıca, tezlerde en çok karma araştırma yöntemlerinden açımlayıcı sıralı desenin kullanıldığı ve veri toplama aracı olarak en fazla alternatif testlerin tercih edildiği görülmüştür. Elde edilen sonuçların, alandaki tekrar eden çalışmaların önüne geçilmesine katkı sağlayacağı ve gelecekte bu konuda araştırma yapacaklar için yol gösterici bir özet niteliği taşıdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the general trends by conducting a thematic content analysis of the theses published in the National Thesis Center of the Council of Higher Education (YÖK) on the field of algebra learning at the middle school level. In this context, a total of 214 theses published between the first thesis year of 2006 and the end of 2024, all of which focus on algebra learning at the middle school level, were included in the analysis. The theses were analyzed based on the“Thesis Review Form for Algebra Learning Area.”Within this framework, the theses were examined in terms of publication years, thesis types, advisors' academic titles and genders, universities to which the authors are affiliated and the geographical regions of these universities, sub-learning areas of algebra, sample groups, sample sizes, sampling methods, research methods and designs, data collection tools, data analysis methods, thesis purposes, and the categories of results obtained. Microsoft Excel was used to calculate frequency and percentage distributions for each category, and the findings were presented in detail through tables and graphs. According to the findings, the highest number of theses was published in 2019, and master's theses outnumbered doctoral dissertations. It was also determined that 7th-grade students were the most preferred sample group, and sample sizes were generally within the range of 31–100 participants. In addition, the exploratory sequential design, a type of mixed-methods research, was the most commonly used research design, and alternative tests were the most frequently used data collection tools. It is believed that the results obtained will help prevent repetitive studies in the field and provide a guiding summary for future researchers.