Erken dönem tefsirlerinde işârî yaklaşımlar -Tefsîrü't-Tüsterî örneği-
Ishari interpretations in the early tafsir work -The example of Tafsir al Tustari-
- Tez No: 847664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ÇELEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sehl et-Tüsterî örnekliğinde yapılan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde öncelikle tefsir tarihinin ilk halkasını oluşturan erken dönem tefsir faaliyetlerine değinilmiştir. Bu dönem Hz. Peygamber, sahâbe, tâbiûn ve ilk üç asrı içine alan tâbiûn sonrası tefsir faaliyetleri çerçevesinde genel hatlarıyla ele alınmıştır. Daha sonra âyetleri özellikle keşif ve ilhama dayalı olarak açıklayan ve böylece zâhir anlamdan çok bâtınî manaya ulaşmayı hedefleyen işârî tefsir ekolünün özellikleri ve gelişim süreciyle ilgili bilgiler sunulmuştur. İkinci bölüm, daha çok tasavvufi kimliği ile ön plana çıkan, vefatı hicri üçüncü asra denk gelen sûfî âlimlerden Sehl et-Tüsterî'nin hayatına ve ilmî kişiliğine dair bilgilere ayrılmıştır. Üçüncü bölümde, Tüsterî'ye nispet edilen ve günümüze ulaşan en eski işârî tefsir özelliğine sahip olup Tefsîrü't-Tüsterî ismiyle bilinen Tefsîrü'l-Kur'âni'l-Azîm isimli eserin tahlili yapılmıştır. Çalışmamızın ana konusunu oluşturan bu bölümde, ilgili eser detaylıca incelenmiş ve Tüsterî'nin tefsir yöntemi ortaya konularak müfessir kimliği göz önüne çıkarılmıştır. Ayrıca Tüsterî tefsirindeki açıklamalar üzerinden erken döneme ait işârî yorumlar içerisinde günümüzde aşırı olarak değerlendirilen yorumlarla eş değer sayılabilecek izahlarla karşılaşılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work contains three parts based on the tafsir attributed to Sahl al Tustari. In the first part, the early period of tafsir work that makes the first circle of learning in the history of tafsir was mentioned. This period was addressed in general terms of tafsir activities in the time of Prophet Muhammad (saw), companion, tabi'un, and the first three centuries after tabi'un. Then, information about the characteristics and development process of the ishari tafsir school, which explains the verses based on discovery and inspiration and thus aims to reach the inner meaning rather than the apparent meaning, is presented. The second part of the work was given to Sahl al Tustari's life and information on his scholarly characteristics. Sahl al Tustari was a scholar who was known for his Sufi identity. He passed away in the third Hijri century. In the third part of the work, the work attributed to Sahl al Tustari, known as the oldest ishari tafsir named Tafsir al-Qur'an al-Adhim, also called Tafsir al Tustari, was analyzed. In this part of our work, which is the main subject, Tustari's work was analyzed in detail, Tustari's tafsir method was revealed, and his mufassir identity was presented. In addition, through the explanations in Tustari's tafsir, it has been determined that among the early period ishari interpretations, there were interpretations that could be considered excessive, just like some of today's interpretations considered excessive.