Metapodial radyogrammetrik ölçümler kullanılarak kedilerin vücut ağırlığı ve omuz yüksekliğinin tahmini ve seksüel dimorfizmin değerlendirilmesi
Estimation of body weight and shoulder height and evaluation of sexual dimorphism in cats using metapodial radiogrammetric meauserements
- Tez No: 984632
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ALPAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, kedilerin metapodial kemiklerine ait radyogrammetrik ölçümler kullanılarak, vücut ağırlığı ve omuz yüksekliğinin tahmini ile seksüel dimorfizmin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada toplam 60 sağlıklı ve erişkin evcil kedi (30 dişi, 30 erkek) kullanılmıştır. Yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı ve omuz yüksekliği verileri kaydedilen kedilerin sol ön ve arka ekstremitelerine ait metapodial kemiklerden birer poz radyografik görüntü alınmıştır. Ölçüm verileri SPSS 26.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız örneklem t-testleri, korelasyon analizleri, tekli regresyon modelleri, ROC analizleri ve lojistik regresyon modelleri kullanılmıştır. Bulgular; erkek kedilerin hem vücut ağırlığı, hem de omuz yüksekliği bakımından dişilere göre anlamlı düzeyde daha yüksek değerlere sahip olduğunu ortaya koymuştur. Tüm metapodial parametrelerde erkek kedilerin kemik uzunluk ve genişlik ölçümleri istatistiksel olarak anlamlı biçimde daha büyük bulunmuş; bu durum, seksüel dimorfizmin iskelet yapısına yansıması olarak değerlendirilmiştir. Metatarsal kemiklerin metacarpal kemiklere kıyasla daha uzun ve geniş olması, ekstremiteler arasında belirgin morfometrik farklara işaret etmiştir. Korelasyon analizleri, belirli metapodial ölçümler ile vücut ağırlığı ve omuz yüksekliği arasında orta-yüksek düzeyde anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda cinsiyete özgü regresyon denklemleri oluşturulmuş; ROC analizi ile ayırt edici değişkenler belirlenmiş ve lojistik regresyon ile bunların açıklayıcılık oranları saptanmıştır. Elde edilen veriler, adli veterinerlik, adli zooloji, veteriner anatomi ve zooarkeoloji gibi disiplinlerde referans olarak değerlendirilebilecek nitelikte olup, metapodial radyogrammetri yönteminin hem günümüzde hem de arkeolojik materyallerde uygulanabilirliğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to estimate body weight and shoulder height and to evaluate sexual dimorphism using radiogrammetric measurements of the metapodial bones in cats. A total of 60 healthy adult domestic cats (30 females, 30 males) were included. Age, sex, body weight, and shoulder height data were recorded, and single radiographic images were obtained from the left fore- and hindlimb metapodial bones of each cat. Measurement data were analyzed using the SPSS 26.0 software package. Independent sample t-tests, correlation analyses, simple regression models, ROC analyses, and logistic regression models were employed for data evaluation. The results showed that male cats had significantly higher body weight and shoulder height compared to females. In all metapodial parameters, bone length and width measurements were significantly greater in males, reflecting sexual dimorphism in skeletal morphology. Metatarsal bones were longer and wider than metacarpal bones, indicating distinct morphometric differences between the limbs. Correlation analyses demonstrated moderate-to-high significant associations between certain metapodial measurements and both body weight and shoulder height. Based on these findings, sex-specific regression equations were established; discriminative variables were identified through ROC analysis, and their explanatory power was assessed using logistic regression. Overall, the data can be considered as reference information for disciplines such as forensic veterinary medicine, forensic zoology, veterinary anatomy, and zooarchaeology, and support the applicability of the metapodial radiogrammetry method in both contemporary and archaeological materials.