Perceptions and the readiness level of EFL teachers towards artificial intelligence (AI)
İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin yapay zekâya (YZ) yönelik algıları ve hazır bulunuşluk düzeyleri
  1. Tez No: 984656
  2. Yazar: ÖZLEM TAŞKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NACİ KAYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
Özet
Yabancı Dil Olarak İngilizce (EFL) bağlamında da yapay zeka (YZ), geleneksel dil öğretimini yeniden şekillendirmede umut verici bir araç olarak görülmektedir. Bu nedenle bu çalışma, hizmet içi EFL öğretmenlerinin YZ'yi dil öğretimine entegre etme hazırbulunuşluk düzeylerini Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Modeli (TPACK) modeli, algılarını ise Teknoloji Kabul Modeli (TAM) üzerinden incelemiş ve özellikle eğitim bağlamındaki algılanan fayda ve sınırlılıklara odaklanmıştır. Bununla birlikte öğretmenlerin dijital araçlara aşinalıkları ile TPACK temelli hazırbulunuşlukları arasındaki ilişki, ayrıca hazırbulunuşluk düzeyleri ile YZ'ye ilişkin algıları ve yaş, cinsiyet, eğitim geçmişi, öğretim deneyimi, öğretim kademesi ve istihdam durumu gibi demografik değişkenler arasındaki bağlantılar da araştırılmıştır. Açıklayıcı sıralı karma yöntem deseninin benimsendiği araştırmada, nicel veriler araştırmacı tarafından geliştirilen“EFL Öğretmenlerinin Yapay Zekâya Yönelik Algıları ve Hazırbulunuşluk Düzeyleri”adlı beşli Likert ölçeği kullanılarak 90 hizmet içi öğretmenden toplanmıştır. Nitel veriler ise 10 öğretmenle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Her iki aşamada da uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bulgular şunları ortaya koymuştur: (1) Öğretmenler genel olarak orta-üst düzeyde bir hazırbulunuşluk bildirmiş, Teknolojik Alan Bilgisi boyutu en yüksek ortalama puanı alarak öğretmenlerin teknoloji ve içerik bilgisini öğretim uygulamalarında ilişkilendirme konusunda kendilerini daha yeterli gördüklerini göstermiştir; (2) YZ hazırbulunuşluğu ile dijital araçlara aşinalık arasında pozitif bir ilişki bulunmuş, bu da dijital teknolojilere daha hâkim olan öğretmenlerin YZ entegrasyonuna kendilerini daha hazırlıklı gördüklerini ortaya koymuştur; (3) YZ hazırbulunuşluğu ile algılanan fayda arasında pozitif, algılanan riskler ile de orta düzeyde pozitif bir ilişki bulunmuş, bu da daha yüksek hazırbulunuşluğun YZ'nin potansiyel zorluklarına yönelik daha fazla farkındalıkla ilişkili olduğunu göstermiştir; (4) Demografik değişkenler açısından anlamlı bir farklılık bulunmamış olsa da betimsel istatistikler, genç, deneyimsiz, kadın, ilkokul düzeyinde özel okulda çalışan öğretmenlerin ve İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunlarının kendilerini daha hazır gördüklerini göstermiştir; (5) YZ'yi iş yükünü azaltma, ders planlama, materyal hazırlama, ölçme-değerlendirme ve fikir üretiminde önemli bir araç olarak gördükleri belirlenmiştir. Öğretmenler ayrıca YZ'nin motivasyonu, katılımı, özerkliği ve dil becerilerinin gelişimini artırma ile kişiselleştirilmiş öğretimi destekleme kapasitesine dikkat çekmiştir. Bununla birlikte aşırı bağımlılık, eleştirel düşünme ve yaratıcılığın azalması, akademik dürüstlük ve veri gizliliği gibi etik sorunlar ile altyapısal yetersizlikler entegrasyonun önünde engel olarak görülmüş ve algılanan kullanım kolaylığını olumsuz etkilenebileceği belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Within English as a Foreign Language (EFL) contexts, artificial intelligence (AI) has been recognized as a promising tool for reshaping traditional language instruction. Thus, this study aimed to assess in-service EFL teachers' readiness to integrate AI into language teaching within the framework of the Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) model. In addition, the study examined teachers' perceptions of AI through the Technology Acceptance Model (TAM), focusing on perceived benefits and drawbacks in educational contexts. It also explored the relationship between teachers' digital tool familiarity and their TPACK-based readiness, as well as the connection between readiness levels, perceptions of AI, and demographic factors such as age, gender, educational background, teaching experience, teaching level, and employment status. Adopting a sequential explanatory mixed-methods design, the study collected quantitative data from 90 in-service teachers using a five-point Likert-scale survey developed by the researcher, titled“Perceptions and Readiness Level of EFL Teachers Towards Artificial Intelligence.”Qualitative data were obtained from semi-structured interviews with 10 teachers. Convenience sampling was employed for both phases. The findings revealed that: (1) teachers reported moderately high overall readiness, with Technological Content Knowledge yielding the highest mean score, suggesting confidence in linking technology with content knowledge in instructional practice; (2) AI readiness positively correlated with digital tool familiarity, indicating that technologically proficient teachers feel more prepared to integrate AI; (3) a positive relationship was found between AI readiness and perceived usefulness, while a moderate positive association also emerged between readiness and perceived risks, suggesting that greater readiness is linked to higher awareness of AI's potential challenges; (4) no statistically significant differences were found across demographic variables, however, descriptive statistics indicated that younger, novice, female, primary-level private school teachers and ELL graduates perceived themselves as more ready; and (5) both quantitative and qualitative results showed that teachers perceive AI as highly useful for reducing workload, enhancing lesson planning, material preparation, grading, and idea generation. Teachers also highlighted AI's potential to increase motivation, engagement, autonomy, and language skill development, as well as its capacity for personalized instruction. However, concerns were raised regarding overreliance, reduced critical thinking and creativity, ethical challenges such as academic integrity and data privacy, and infrastructural shortcomings that hinder integration and reduce perceived ease of use.