Investigating EFL teachers' readiness to use ai technology and their perception of incorporating it into their teaching practices
İngilizce öğretmenlerinin yapay zeka teknolijisini kullanmaya hazır bulunuşlukları ve öğretim uygulamalarına yapay zekayı dahil etme konusundaki algılarının incelenmesi
  1. Tez No: 962050
  2. Yazar: SERA MERYEM YENİCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENİSA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma İstanbul'daki bir vakıf üniversitesinin İngilizce hazırlık programında çalışan öğretim görevlilerinin yapay zekâyı kullanmaya hazır olma durumlarını ve öğretim uygulamalarına entegre etme algılarını araştırmayı amaçlamıştır. Çok boyutlu bir bakış açısıyla yürütülen bu çalışma, öğretim görevlilerinin yapay zekâyı kullanmaya hazır olma durumlarını, yapay zekâya yönelik tutum, davranışsal niyet, yapay zekânın algılanan faydaları, sunulan mevcut imkanlar ve kaynaklar gibi farklı bileşenler doğrultusunda incelemiştir. Bu bileşenlerin öğretim görevlilerinin demografik özelliklerine göre değişip değişmediğini de ele almıştır. Çalışma kapsamında açıklayıcı karma yöntem kullanılmıştır. Nicel veriler, tanımlayıcı istatistikler ve Mann–Whitney U ile Kruskal–Wallis gibi parametrik olmayan istatistiksel testlerle analiz edilmiştir. Nitel veriler ise içerik ve tematik analiz yoluyla değerlendirilmiştir. Çalışmadaki nicel veriler, Alnasib (2023) tarafından geliştirilen bir anket aracılığıyla 80 öğretim görevlisinden toplanmıştır. Ayrıca, 15 gönüllü öğretim görevlisi ile birebir yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bulgular, öğretim görevlilerinin yapay zekâyı kullanmaya hazır olma durumlarının, davranışsal niyetlerinin ve öğretimde yapay zekânın algılanan faydalarının en yüksek bileşenler olduğunu ortaya koymuştur. Buna karşılık, öğretim görevlilerinin yapay zekâya yönelik tutumları ve İngilizce Hazırlık Programı'nın sunduğu mevcut imkanları ve kaynakları orta derece olarak derecelendirilmiştir. Ayrıca, öğretim görevlilerinin yapay zekâya olan tutumları eğitim düzeylerine göre anlamlı bir farklılık göstermiştir. Benzer şekilde, öğretim görevlilerinin mesleki deneyim yılları ve yapay zekâyı derslerine entegre etmenin faydalarına ilişkin algıları arasında da anlamlı bir fark bulunmuştur. Nitel veriler, öğretim görevlilerinin yapay zekâyı çeşitli öğretim amaçları için kullandıklarını, ancak yapay zekânın öğretime entegre edilmesine yönelik bazı çekincelerden bahsetmişlerdir ve yapay zekânın dil sınıflarında etkili bir şekilde kullanmak için daha fazla eğitime ihtiyaç duyduklarını vurgulamışlardır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the readiness of English language preparatory program instructors working at a foundation university in Istanbul to utilize artificial intelligence and their perception of integrating it into their teaching practices. Adopting a multidimensional perspective, the study addressed instructors' readiness to use artificial intelligence in teaching across several components, including attitude towards artificial intelligence, behavioral intentions, perceived benefits of artificial intelligence in teaching, and available facilities and resources. The study also examined whether these dimensions varied based on demographic features. An explanatory-mixed method was employed to obtain data. Quantitative data were analyzed through descriptive statistics and non-parametric statistical analyses, including Mann–Whitney U and Kruskal–Wallis tests. Qualitative data were analyzed using content and thematic analysis. Quantitative data were collected from 80 instructors through Alnasib's questionnaire (2023). Additionally, one-on-one semi-structured interviews were conducted with 15 volunteer instructors. Findings revealed that instructors' readiness to use artificial intelligence, behavioral intentions, and perceived benefits of artificial intelligence were the highest components. However, instructors' attitudes toward artificial intelligence and the available facilities and resources were rated moderate. Additionally, instructors' attitudes toward artificial intelligence showed a significant difference according to their levels of education. Similarly, a significant difference was found between instructors' teaching experience and perception regarding the benefits of integrating it into their lessons. Moreover, qualitative data indicated that instructors used artificial intelligence for several instructional purposes but also expressed concerns about its integration into teaching and highlighted the need for more training to use artificial intelligence effectively in language classrooms.